Bakan Karaismailoğlu duyurdu: Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı açılıyor

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgenin Yunanistan büyüklüğünde, Hollanda’nın 3 katı büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Deprem bölgesi sorumluluk ağındaki yol uzunluğunun 10 bin kilometre olduğunu, depremden sadece yüzde 2’sinin etkilendiğini kaydeden Karaismailoğlu, yolların çoğunun 20 yıl önce yapılmış eski yapılar olduğunu söyledi. Karaismailoğlu, son 20 yılda yapılan tüm yapıların olası depremlerin getireceği yükleri kaldırabilecek seviyede olduğunu kaydetti.

Hatay Havalimanı’nın yardım uçuşlarına açıldığını kaydeden Karaismailoğlu, kalıcı projeyi önümüzdeki aydan sonra hayata geçireceklerini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, sismik süreç gelişmelerinin ardından mobil operatörleri uyararak gerekli yaptırımları uyguladıklarını belirterek, operatörlerin kendilerini savunduklarını ve firmaların daha güçlü kalıcı iletişimler üretmesi gerektiğini söyledi.

“İKİ YAKLAŞIK YILDA BİTİRDİK”

Karaismailoğlu, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nı yüzde 5 ilerleme seviyesinde devraldığını vurgulayarak, “2 buçuk yılda tamamladık. Yüzde yüz tamamladık. Burası 6 uzunluğunda, 2 kilometre.” 4 adet istasyon bulunmaktadır.Başakşehir Metrokent’ten başlamaktadır.Onurkent, Şehir Hastanesi,Kayaşehir Toplu Konut ve Kayaşehir Meydan istasyonları bulunmaktadır.Hem İstanbul hem de Türkiye için çok önemli bir yatırımdır.Başakşehir-Kayaşehir Metromuzu 8 Nisan Cumartesi açacağız. Saat 16.30’da Cumhurbaşkanımızın huzurunda. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Metromuz İstanbullulara hayırlı olsun” dedi. o ifadeleri kullandı

-Zigana Tüneli’ni Ramazan Bayramı öncesi hizmete açmayı hedefliyoruz.

Adana’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün yapımına Adana Büyükşehir Belediyesi’nin başladığını kaydeden Karaismailoğlu, “CHP zihniyeti maalesef sadece İstanbul’da değil. Adana’da, Aydın’da, İzmir’de de var.”

Adana halkının talebi üzerine bu köprüyü nisan ayının sonlarına doğru hizmete açacaklarını söyleyen Karaismailoğlu, köprünün tamamen yerli ve yerli mühendislikle yapıldığını söyledi.

Karaismailoğlu, Zigana tünelini de tamamladığını ve ramazan bayramından önce açmayı planladığını belirterek, tünelin 14,5 kilometre ile Avrupa’nın en uzun tüneli olacağını vurguladı. Projenin mevcut yol güzergahını kilometrelerce kısalttığını ve kışın çetin koşullarını tarihe gömdüğünü vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Artık Türkiye’de bu tür tesisler biraz rutin bir iş haline geldi. Hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmak için.”

ANKARA-SİVAS HIZLI TRENLE 2 SAAT OLACAK

Ankara-Sivas hızlı tren hattının mega projelerden biri olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, hattın 400 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydetti. Bayramdan hemen sonra hattı açacaklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

Ankara’dan başlıyoruz.8 istasyonla Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Akdağmağdeni, Sorgun, Yıldızeli ve Sivas’a varıyoruz.Ankara-Sivas hızlı trenle 2 saat, Ankara-Yozgat 1 saat olacak. 49 tünel 27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük var Çok özel bir proje Sivas’a kazandırdık orda bırakmayacağız oradan devam edeceğiz Erzincan Erzurum Kars Önümüzdeki günlerde Yıllar sonra bu proje Bakü’de 7’ye çıkacak. “Sivas’a hızlı tren gelirse göçü artırır.”

Karaismailoğlu, Ankara’daki AKM-Gar-Kızılay metrosunun da bu ay hizmete açılacağını belirterek, bu hatla Ankara’daki tüm metroları birbirine bağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.