Bakan Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj ile görüştü

Karadağ Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç’in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Hırvatistan Başbakanı katıldı. Bakan Andrej Plenkoviç, Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Avrupa Birliği (AB) Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ve Romanya, Yunanistan ve Slovenya’dan yetkililer de hazır bulunuyor.

Milatovic tarafından karşılanan katılımcılar, aile fotoğrafı çektirdikten sonra zirvenin yapılacağı odaya geçtiler.

Zirvenin ardından SEECP başkanlığını bırakan Karadağ Cumhurbaşkanı Milatoviç ile Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Pendarovski bir basın toplantısı düzenleyecek.

Bakan Fidan, zirve öncesi Karadağ Cumhurbaşkanı Milatoviç ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Zirvenin sonunda Fidan, Arnavutluk cumhurbaşkanı Begaj ile görüşmelidir.

GÜNEYDOĞU AVRUPA İŞBİRLİĞİ SÜRECİ

SEECP, bölge ülkeleri arasında siyasi ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirmek, ekonomik işbirliğini teşvik etmek ve demokratik kurumlar, adalet, yasadışı faaliyetlerle mücadele alanlarında işbirliğinin insani boyutunu genişletmek amacıyla 1996 yılında kurulmuştur.

Türkiye, kurucuları arasında yer aldığı 1998-1999, 2009-2010 ve 2020-2021 yıllarında GDAÜ’nün dönem başkanlığını yürütmüştür.

Birliğin diğer üyeleri Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Yoruma kapalı.