Bakan Ersoy: Vatandaşlarımız sağlam raporu verilen binalara geçebilir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi bünyesinde kurulan AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, tüm kamu kültür varlıklarının hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirterek, kentte enkaz kaldırma çalışmalarının başladığını söyledi. Enkazın nereye taşınacağını, sayısının ve nereye döküldüğünün kaydedildiğini söyleyen Ersoy, “Enkazları güvenlik çemberi içindeki alanlara taşıyoruz.”

Malatya’da 18 yerde konteyner yerleşim merkezi kurulacağını kaydeden Bakan Ersoy, ilk etapta 11 binden fazla konteynerin kurulacağını, bunların 1110’unun hizmet vermeye başladığını söyledi. Ersoy, kentteki kamu binalarının hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını vurgulayarak, bugünden itibaren hasarsız kamu binalarında hizmet verilebileceğini söyledi. Ersoy, zarar gören kamu binalarında hizmetin, hasarlı binaların sağlam binalara nakledilmesiyle başlayacağını söyledi.

“BİNA RAPORLAMA İŞLEMLERİNİ E-DEVLETTEN TAKİP EDİN”

Bakan Ersoy, şahıslara ait binaların hasar tespit çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, “En geç 1 hafta içinde hepsi denetlenecek. Vatandaşlarımızın geçerli raporu olan binalardan geçişlerini normalleştirme sürecinin bu aşamasını tamamlamayı hedefliyoruz.” verildi. Takip etsinler.

KÜLTÜREL MİRAS İÇİN ÇALIŞMAK

Bakan Ersoy, deprem bölgesindeki kültür varlıklarıyla ilgili olarak, “Bakanlığımıza veya kurumlarımıza ait kamuya ait tüm kültür varlıklarımızın hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Restorasyon çalışmalarına burada yeniden başlayacağız. Yarından itibaren ben buradayım.” Hatay ve Antakya’ya taşınıyoruz.Buradaki bir müzemizde kısmi hasar meydana geldi”Bunun dışında büyük bir hasar yok. Gaziantep kalemizde de hasar var. Kamuya ait binalardan ve kültürel mirastan bahsediyorum, hızlı bir şekilde restorasyon çalışmalarına yeniden başlayacağız” dedi.

Vakıf yapılarına ilişkin tespitlerin de tamamlandığını belirten Ersoy, vakıf taşınmazlarının tamamı için koruma çemberi oluşturulduğunu hatırlattı.

ÖZEL BİNALAR İÇİN AYRI PAKET

Özel şahıslara ait tescilli binalarda da çalışmalara başladıklarını anlatan Bakan Ersoy, “Yarından itibaren Hatay ve Antakya bölgeleri başta olmak üzere her birine tabela asacağız. çok kısa sürede bakanlığımıza bağlı kurumlara ulaşacağım.yarın siteyi ziyaret edeceğim.ayrıca şahıs binalarının restorasyonu için ayrı bir paket hazırlıyoruz.mal sahipleriyle görüşeceğiz.onlar restore ederse biz finansman veya teknik destek sağlayacağız. Tamamladıktan sonra o bölgelerde normalleşmeye başlayacağız” dedi.

BAKAN ÖZER: 10 İLDE DEVAM ETME ŞARTI OLMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Özer, Malatya’da taban denemelerinin başarıyla devam ettiğini söyledi. Deprem bölgesindeki eğitim sürecine de değinen Özer, “Bu 10 ilde 3 milyon 784 bin 411 öğrencimiz var. 212 bin 992 öğretmenimiz görev yapıyor. Aldığımız kararları daha önce açıklamıştık. İkinci dönemde devamsızlık olacak. 10 ilde her sınıf ve seviye için zorunlu olacak.Çadır kentler, yurtlar ve konteyner merkezlerini taşımalı eğitim kapsamına aldık.Orada kalan öğrencilerimizi okullarımıza ücretsiz götüreceğiz.Sıcak yemek ikramı yapacağız. Aileler istese de diğer illere, 71’e çocuklarını taşıma sürecini başlattık. Bu kapsamda ilkokul, 3 milyon 784 bin 411’i transfer edecek yeterli kapasite oluşturduk. ortaokul ve lise öğrencilerinin sayısı 71’e yükseldi. Şimdiye kadar 5 bin 836 öğrenci bu imkandan yararlandı” dedi.

“355 ADET PSİKOSOSYAL DESTEK ÇADIRI KURDUK”

Bakan Özer, özel eğitim kurumlarında 110 bin 735 ek kapasite oluşturulduğunu ve bugüne kadar 2 bin 332 öğrencinin bu imkandan yararlandığını kaydetti. Sahada 4 bin rehber öğretmen ve psikolojik danışmana da ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özer, “Bugünden itibaren bu sayıyı 5 bine çıkaracağız. Sadece Malatya’da değil 10 ilimizde psikososyal destek çadırları kurduk. rehber öğretmenler, psikolojik danışmanlar ve tüm Kültür ve Turizm Bakanlığımız “Ekiplerimizle çocuklarımıza her türlü desteği veriyoruz. Bu ortamda bugüne kadar 355 psikososyal destek çadırı kurduk. Cuma gününe kadar 10 ildeki tüm çadır kentler, konteyner merkezleri ve toplanma yerlerine psikososyal destek çadırlarının kurulumunu tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

OKULLARDA SON DURUM

Bakan Özer, deprem bölgesindeki tüm öğretmenlerin idari izinli olduğunu ancak kurs ücretlerinin tamamının ödeneceğini belirterek, “Ücretli derslere devam eden yedek öğretmen ve usta öğreticiler de deprem nedeniyle eğitime ara verilen günlerde maaşlarının tamamını alacak. deprem”.

Deprem bölgesindeki okullarla ilgili bilgi veren Özer, “Bölgede 20 bin 868 okul ve binamız var. Bunların 95’i yıkıldı. Diğer tüm binaların hasar tespiti Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığımız tarafından yapılacak. Cumaya kadar değişiklik.Okullarımızı hangi ilçelerde hangi bölgelerde açacağımızla ilgili tüm çalışmaları hafta sonuna kadar tamamlayacağız.Bu çalışmaların sonuçlarını önümüzdeki haftadan itibaren inşallah tüm vatandaşlarımızla paylaşacağız.Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

20 Şubat’tan itibaren 71 ilde eğitime başlayacaklarını yineleyen Bakan Özer, eğitimin bir an önce normalleşmesi gerektiğini vurguladı.

Yoruma kapalı.