Bakan Çavuşoğlu’ndan Sudan açıklaması: Yarın dönmek isteyen vatandaşlarımızı getireceğiz

Manavgat’taki seçim koordinasyon merkezinin açılışında yaptığı konuşmada AK Parti’nin Antalya milletvekili adayı olarak atanan Çavuşoğlu, Manavgat yangınında olduğu gibi deprem bölgesinde de en kısa sürede konut yapacaklarını söyledi.

Cumhuriyetin ikinci asrının Türk asrı olacağını belirten Çavuşoğlu, Türk’ün mübarek yürüyüşünde üreme döneminin başladığını kaydetti.

Türkiye’nin savunma sanayinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu belirten Çavuşoğlu, “21 yıl önce savunma sanayisinde yabancılara ihtiyacımız vardı. Cumhurbaşkanı’nın korumaları onlara silah bile vermiyordu. Şimdi topun en iyisini yapıyoruz.” SİHA, uçak gemileri ve kızıl elma.” dedi.

Programa Togg ile birlikte geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, “‘Araba yapamayız’ dediler. Bizim liderliğimizde Türkiye artık güçlü ve küresel bir oyuncu haline geldi” dedi.

“BUGÜN ENERJİDE MERKEZİ BİR ÜLKE OLDUK”

Karadeniz’deki doğalgazı da sisteme bağlayacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Bugün enerjide merkez ülke konumuna geldik. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğumuz stratejik projelerle başardık. kazanç.” o ifadeleri kullandı

Çavuşoğlu, dünyada çatışmalar ve mücadeleler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Dünyada terör ve İslam düşmanlığı var. Türkiye bunlarla en güçlü şekilde mücadele ediyor. Cumhurbaşkanımız olmasaydı buğday anlaşması imzalanır mıydı? Bizden başka iki tarafı birleştiren oldu mu? Çünkü takip ediyoruz. dengeli bir politika.Azerbaycan topraklarını alırken biz destekledik.Depremde ilk gelen ve son çıkan ülke Azerbaycan oldu.Maalesef Azerbaycan’ı destekliyoruz diyenler iktidar olamayacaklar. “Savunma sanayisine dokunacağız” diyenlere bu millet oy vermeyecek.

Ülke yararına dengeli bir politika izlediğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Niçin savaşın içinde olalım. Ama taraf olacağız, dengeleri bozacağız’ diyenler iktidara geldiklerinde ülkeyi savaşa da sürükleyecekler. Peki Manavgat’a turist mi gelecek? Neden yaptırımlara katılayım? Bu bir Birleşmiş Milletler kararı değil.” Kararlarını benimsemesem bile neden başkalarının peşinden koşayım? Türkiye artık bir oyun kurucu. Başkalarının kurduğu masalarda piyon değildir. Masayı kuran bir ülkedir. Oyun kurulunca oyunu bırakan, masayı başlarının üstüne düşüren bir ülke haline geldik. Diğerleri aferin derdi. Başkasına yardım edeceğiz, “Siyasetin içinde mi yaşıyoruz? Kendileri söylüyor. Terör örgütlerine güvenenlere milletimiz bu ülkeyi emanet etmez.”

“ÇEKİCİ GARANTİLİ OLANA KADAR KALDIKLARI KADAR KALDILAR”

Sudan’da ordu ile HDK arasında çıkan çatışmaları değerlendiren Çavuşoğlu, “İki taraf da bizim kardeşimiz. Burada neden taraf tutalım? Çatışmayı durdurmak için her iki tarafla da görüşüyoruz. Cumhurbaşkanı yardımcısı ve cumhurbaşkanı ile görüşüyoruz. HDK Komutanı. Savaşı durdurmak için. Biraz.” önce bir açıklama yaptılar. Umarım bu sefer yarın yapılır. Çünkü yarın Noel Arifesi, ertesi gün resmi tatil. Vatandaşlarımıza çağrımız var Vatandaşlarımıza tek tek çağrı yapıyoruz. Ateşkes sağlanana kadar oldukları yerde kalsınlar. Yemek ve içmek için ihtiyaç duydukları her şeyi farklı yöntemlerle büyükelçiliğimize bildiriyorlar. “Yarın inşallah ateşkes olur. Yarın hava sahası açıldıktan sonra hazırlıklarımızı yaptık, geri dönmek isteyen vatandaşlarımızı geri getireceğiz.” dedi.

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR ÜLKEDİR”

Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkenin vatandaşlarının Sudan’dan tahliyesi için yardım istediğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Neden biliyor musunuz? Pandemi sürecinde 145 ülkeden 100 bin vatandaşımızı güvenli bir şekilde ülkemize getirdik. Taliban Afganistan’a geldiğinde büyük bir panik yaşandı. Sadece kendi vatandaşlarımızı değil, birçok ülkenin vatandaşlarını da tahliye ettik. Ukrayna’daki savaşta hemşehrilerimizi kan kaybetmeden ülkemize getirdik çünkü Türkiye güvenilir bir ülkedir.Ülkemizde deprem oldu ardından Japon dışişleri bakanı “Irak-İran savaşında vatandaşlarımızı Tahran’dan kurtardınız. 12 yıl önceki depremde ilk gelen sizdiniz, unutmayacağız’ dedi. dedi. Vatandaşlar açısından en büyük destek Japonya’dan geldi. Türkiye her zaman zorda olanın yanında olan bir ülkedir.”

Dünyada güç yarışlarının olduğunu belirten Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin vizyonunu kaybettiğini ve Birleşmiş Milletler’in yetersiz kaldığını vurgulayarak, böyle bir dönemde Türkiye gibi önemli ülkelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, ilçede düzenlenen ve depremzedelerin katıldığı iftar programında vatandaşlarla buluştu.

Programa AK Parti Antalya Tuba Milletvekilleri Vural Çokal ve İbrahim Aydın ile AK Parti Antalya İl Başkanı Ali Çetin de katıldı.

Yoruma kapalı.