Bakan Çavuşoğlu’ndan Malatya’da “daha da güçleneceğiz” mesajı

– Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: – “Acımız ortak ve birlik içinde, acılarımızı birlik içinde yeneceğiz. Ülkemizi de ayağa kaldıracağız. Daha da güçleneceğiz, inşallah.”

Çavuşoğlu, Malatya Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile düzenlediği basın toplantısında, depremin etkili olduğu diğer illerde olduğu gibi Malatya’da da her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un depremin ilk gününden itibaren Malatya’da bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Sayın bakanlarımızın koordinasyonunda tüm kurum, kuruluşlarımız, askerimiz, jandarmamız, polisimiz, , farklı bölgelerden gönüllüler, korucular ve belediyeler. , koordinatör valilerimiz yani devletimizin tüm kurumları her yerde olduğu gibi burada da depremzedelerimizin imdadına yetişti Malatya’da. Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, çalışıyoruz” dedi. dedi.

Depremin ilk gününden itibaren dost ve müttefik ülke temsilcilerini ağırladığını belirten Çavuşoğlu, Gaziantep’te Özbekistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bahtiyar Saidov ile görüştüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, Malatya’da yaptığı incelemelerde bakanların öncelikle vatandaşların çadır ihtiyacının karşılandığını, gıda, barınma ve çocukların eğitimi gibi konuların koordine edildiğini kontrol ettiğini vurguladı.

“Aslında hocalarımız da özveriyle çalışıyor. Aynı şekilde depremzedelere ve öğrenci arkadaşlarımıza her türlü psikolojik destek veriliyor. Kısa sürede tedbirler alındı. Sizi bu konuda tebrik ediyoruz. Malatya’da da bu donatı alanlarında vatandaş ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor.Vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçları karşılanıyor.Doğal olarak vatandaşlarımız haklı olarak çadırlardan daha iyi tesislere taşınmak istiyor.Doğal olarak burada da konteynerler ve kamplar kurulmaya başlandı. ” Onu gördük. Vatandaşlarımızın temel beklentisi, Cumhurbaşkanımızın kampı gezerken ilettiği gibi yıkılan evlerinin yerine yenisinin yapılması. Bende umut ediyorum. Bir yıl içinde yapacağız. Mart ayında inşaata başlayacağız. Haziran sonuna kadar temelleri atılacak. Öte yandan vatandaşlarımızın genel olarak her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamak için elimizden geleni yapacağız. Dürüstlükle çalışıyoruz.”

Çavuşoğlu, bugüne kadar 102 ülkeden yardım teklifi geldiğini, bugüne kadar 89 ülkeden yardım yapıldığını söyledi:

“Toplamda 11 bin 500 civarında ekip sahadaydı. 37 ülkeden 7 bin 146 kişi ülkelerine döndü. Döndükleri ülkelerde büyükelçilerimiz onları selamlıyor ve teşekkür ediyor. 4 bin 344 kişi var. Sahra hastaneleri var. İran’ın Adıyaman’da kurduğu sahra hastanesi.Tarihimizin en büyük felaketini yaşıyoruz.Bunu sadece biz söylemiyoruz, herkes böyle değerlendiriyor ama bizi arayıp durum soran herkese şunu söylüyoruz: Bilimsel verileriniz var tabi ama sahaya gittiğinizde görüntü yurt dışından televizyonda veya Ankara’da gördüğümüzden çok daha kötü.Çok şükür kısa sürede toparlandık.Biz devlet olarak devlet olarak Millet olarak tüm deprem bölgelerinde el ele vererek ayağa kalkmak gerekiyor. Bu doğrultuda hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz inşallah” dedi.

Yoruma kapalı.