Bakan Çavuşoğlu’ndan deprem bölgelerine ‘çadır sevkiyatı’ ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gaziantep’teki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile açıklamalarda bulundu.

Bugün depremzedeleri ziyaret etmek için Gaziantep’e geldiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “yüzyılın felaketini” yaşadıklarını ve mevcut bölgede depremin büyüklüğünün görülebildiğini söyledi.

Öte yandan Çavuşoğlu, depremin vatandaşlara ve şehirlere verdiği zararı gördüğünü belirterek, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Bugün Gaziantep depreminden en çok etkilenen Nurdağı ve İslahiye’yi ziyaret ettiğini belirten Çavuşoğlu, her iki ilçede de tüm çadır kentlerin kurulduğunu, evi yıkılanların tamamının çadır kentlere yerleştiğini söyledi.

Çavuşoğlu, kurulan veya yapım aşamasında olan konteyner kamplarını da ziyaret ettiğini, afetzedelere düzenli olarak hizmet veren geçici barınma alanları, aşevleri ve sosyal marketler gördüğünü söyledi.

Konteyner ve geçici yaşam alanlarında kapasite artırımı için sahada samimi çabalar gördüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, kabul alanlarında çocuktan kadına, sağlıktan eğitime, giyimden gıdaya ve bankacılığa kadar hizmetlerin verildiğini söyledi.

Çavuşoğlu ayrıca vatandaşların istek ve taleplerinin tek tek kayıt altına alındığını gördüğünü söyledi.

Bugün çocuk gelişim çadırları ve çadırlı sınıflar gördüklerini kaydeden Çavuşoğlu, çocuklara her türlü eğitim ve psikolojik desteği sevgiyle sağlayan öğretmenleri gördüklerini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, sosyal pazarlarda vatandaşların ihtiyaçlarının nasıl düzenli bir şekilde karşılandığını da gördüğünü belirterek, bunun her yerde örnek alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sahada çok sayıda ilden gönüllülerin de bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak bu çalışmaları koordine etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Koordinasyon ve Destek Merkezi’ni daha da güçlendirdiğini belirten Çavuşoğlu, “Ankara’da bulunan AFAD Koordinasyon Merkezi’ne de 4 büyükelçi ve 2 personel görevlendirdik.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Hatay, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Kilis’te 12 koordinasyon elçimiz ve ayrıca 15 çalışanımız var. Yine Antalya, İstanbul ve Edirne’den temsilcilerimiz 24/24 sizlere destek olmaya çalışıyorlar. 7 baz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, depremde hayatını kaybeden dışişleri mensuplarının da bulunduğunu belirterek, Gökhan Aytaç’ın Hatay’da halen enkaz altında olduğunu ve kendisine henüz ulaşamadıklarını söyledi.

102 ÜLKE TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTEDİ

Çavuşoğlu, depremin hemen ardından en üst düzeyde uluslararası yardım talebinde bulunduğunu belirterek, “Bir yanda Avrupa Birliği ve NATO diğer yanda ülkeler bize yardım etmek için çok samimi adımlar attılar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. • Hem BM, hem NATO hem de Avrupa Birliği acil durum mekanizmalarını hayata geçirdi.” dedi.

Çavuşoğlu, depremin ardından Türkiye’nin dış temsilciliklerinin yurtdışındaki Türk vatandaşlarının, kardeş ve dost ülkelerin Türkiye’ye ayni ve nakdi yardım göndermeleri için bir sistem kurduklarını belirterek, diğer yandan taziye ve destek mesajlarının gönderildiğini ifade etti. dünyanın dört bir yanından alınan

Dış yardımlarla ilgili bilgi paylaşan Çavuşoğlu, “Yardım yapan ülke sayısı 102. 88 ülke Türkiye’de arama kurtarma, sahra hastaneleri veya sağlık ekipleriyle sahada bize yardım etti. 23 ülke görevini tamamladıktan sonra ayrıldı. ” Şu anda 65 ülke halen sahada. Toplam 11.302 yabancı personel geldi. 5 bin 326’sı gitti, 5 bin 377’si sahada bizimle çalışıyor” dedi.

YAKLAŞIK 70.000 ÇADIR GELDİ, 55.000 ADET SEVKİYAT BEKLEMEKTEDİR

Çavuşoğlu, en acil ihtiyaçlarının çadır ve konteyner olduğunu belirterek, çadırları dünyanın dört bir yanından kargo uçaklarıyla getirdiğini söyledi.

Bir yanda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) gibi ülke ve kuruluşların taahhüt ettiği ya da tahsis ettiği çadırlar olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin çadır üretme girişimleri sayesinde bugüne kadar 222 binden fazla çadır bulduğunu söyledi. tüm yabancı misyonları ile.

Çavuşoğlu, bunların 120 bin adedinin ülke ve kuruluşların vaat ettiği çadırlar ile Türkiye’den sipariş edilen 102 bin çadır olduğunu belirterek, “Bunlardan 70 bin civarında ülkemize geldi. Şu anda 55 bin civarında çadır sevkiyat bekliyor. Bunun için bulmamız gerekiyor. Bir yanda Türk Hava Yolları, bir yanda NATO ülkelerinin kargo uçakları ve bazı dost ve kardeş ülkelerin tahsis ettiği kargo uçakları ile onları götürmeye çalışıyoruz” dedi. dedi.

Bakan Çavuşoğlu ise Türkiye’ye konteynerlerin gelmeye başladığını söyledi.

Çavuşoğlu, dışişleri devlet başkanları ve dışişleri bakanları tarafından Türkiye’ye çok sayıda ziyaret yapıldığını belirterek, yoğun programları nedeniyle hepsine zaman ayırmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyor Saidov’un yarın sabah deprem bölgesine geleceğini söyledi.

Vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için bölgede hummalı bir çalışmanın olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, vatandaşların özellikle bir yıla kadar yapılacak konutlar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bakanın kurumuna güvendiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, “Milletimizin yaralarını birlikte saracağız, Türkiye’yi ayağa kaldıracağız.” dedi.

Yoruma kapalı.