Bakan Çavuşoğlu ve Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov’dan ortak açıklama: Sevincimiz ve kaderimiz aynı

99 ÜLKE TÜRKİYE’YE YARDIM SUNDU

Çavuşoğlu, yurt dışından deprem bölgelerine gelen, arama kurtarma faaliyetlerine ve uluslararası yardıma katılan ekiplerin sayısına ilişkin soruyu yanıtladı:

“Şu ana kadar yardım yapan ülke sayısı 99. Şu anda sahada 68 ülkeden ekip var. Toplamda 8 bin 326 dost ülkeden personel var. Şu anda ekip gönderecek ülke sayısı 13. yani önümüzdeki saatlerde gece gündüz 1563 kişi daha Türkiye’de ve Türkiye’ye nakledilecek” dedi.

Öte yandan Çavuşoğlu, 20’den fazla ülkeden 23 sahra hastanesi kurmak için teklifler aldığını belirterek, bunların ikinci ve üçüncü tipler olduğunu ve çoğu donanımlı olanların olduğunu söyledi.

“Şu anda aktif hastanesi olan ülke sayısı 8, toplamda 10 sahra hastanesi var.” Çavuşoğlu, Hindistan, İsrail, Rusya, Özbekistan, Azerbaycan ve Polonya’da BAE ve Katar’dan ikişer olmak üzere sahra hastanelerinin bulunduğunu söyledi.

FARKLI ÜLKELERDEN TÜRKİYE’YE 39.000 ADET ÇADIR TAAHHÜDÜ

Öte yandan 10 ülkeden ekipman beklendiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Şu ana kadar 39 bin çadır taahhüt eden ülkeler var. Aktarılan çadır sayısı 11 bin 799, ulaşan çadır sayısı 10 bin 799″ dedi. ülkemizde şu ana kadar 2 bin 769, dün akşamdan itibaren 9 binin üzerinde sevkiyat bekleniyor. Çadırlar var. Ama bugün yaptığımız çalışma ile bu sayıyı daha da artıracağız” dedi. bilgileri verdi.

Bakan Çavuşoğlu, konteyneri yapmanın veya yurt dışından getirmenin zaman aldığını, bu nedenle önceliklerinin çadır olduğunu söyledi.

Dün gece Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile de görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Bir kısmını daha önce gönderdiler. dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında gerçekleştirilen afet koordinasyon toplantısında çadır teminini ele aldığını belirterek, “Bu 10 bin çadıra ek olarak Romanya’da 5 bin 500 çadır var. Arkadaşlarımız hemen devreye girdi, o çadırları 1999’a kadar getireceğiz.” oradan tır. Ürdün” Moldova’dan uçakla getireceğiz. Moldova’da kışlık kitler var, onları da sağlıyoruz.” dedi.

Çadırların bunun yerine Bangladeş ve Pakistan’dan geldiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu çadırların üretildiği Çin’deki fabrikalarla temasa geçtiğini ve bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, yurt dışından deprem bölgesine giden heyetlere yardım eden 3 gönüllü öğrenciyi çeviriyle tanıştırarak, “Böyle duyarlı Türk gençleriyle her şeyin üstesinden gelirler” dedi.

Yoruma kapalı.