Bakan Akar’dan Yunanistan’a tepki: Yanlış hesap Ankara’dan döner

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, senenin son gününde Havadan İhbar Denetim (HİK) uçağının vazife uçuşuna katıldı, Kilis’teki 6’ncı Kolordu ve Ortaklaşa Hususi Vazife Kuvveti Komutanlığına bağlı Esas Komuta Yeri’nde sınır hattı ve yurt dışındaki birliklerin komutanları, kuvvet komutanlıkları harekat merkezlerinin katılımıyla düzenlenen video konuşma toplantısında sahadaki son duruma ilişkin data aldı.

Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile senenin son gününü yoğun mesai ile geçirdi.

Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığında araştırma ve denetlemelerde bulunan Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesi, kentin caddelerinde vatandaşla buluşmanın arkasından “Doğu” isminde havadan suç duyurusu denetim uçağının vazife uçuşuna katılarak kara, deniz ve hava unsurlarının faaliyetlerine ilişkin havadan araştırma ve denetlemelerde bulunmuş oldu.

“Türkiye’nin göklerdeki gözü” olarak nitelendiren HİK uçağıyla meydana getirilen ve ortalama 3 saat devam eden vazife uçuşunda Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Ege ve Doğu Akdeniz’de seyir halindeki gemilerin komutanları, havadaki uçakların pilotları ile bazı kara unsurlarıyla da telsizle görüşerek data aldı, yeni yıllarını kutladı.

Personele “Oldukça kıymetli tabanca ve mesai dostlarım” diye seslenerek telsiz konuşmasına süregelen Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerince Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en başarıya ulaşmış faaliyetlerinin icra edildiğini belirtti.

Mehmetçiğin başarılarının her türlü takdirin üstünde bulunduğunu aktaran Akar, “Bir taraftan ‘hudut, namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlıyoruz öteki taraftan terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Denizlerimizde ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizi azimle ve kararlılıkla korumaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Çalışanı başarıya ulaşmış çalışmalarından dolayı kutlayan Akar, “2022 senesinde sağlanan başarıların gururunu yaşarken 2023 senesinde da azim, kararlılık ve yüksek motivasyonla mücadelemizin devamına hazır olun.” talimatı verdi.

Asil milletin sevgisi, itimatı ve duasından aldıkları ilhamla başaramayacakları iş, aşamayacakları engel olmadığını aktaran Akar, konuşmasını şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ilettikten sonrasında personelin yeni yılını kutlayarak tamamladı.

Akar, ondan sonra yapmış olduğu açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişik HİK uçağının teknolojik, teknik ve personelin data ve becerisi bakımından oldukca hususi bulunduğunu belirterek, “Bu mevzu NATO tarafınca da malum bir gerçek. Görevli personelimiz son aşama çağdaş uçağı oldukca etkili bir halde kullanmaktadır. Bu bir tek ülkemizin değil, NATO’nun gereksinimlerine da yanıt vermekte. Biz gerektiği vakit ister tatbikat ister operasyonel sebeplerle kendi sınırlarımızın ötesinde NATO hava sahasında da uçuş yaparak bilgiyi NATO harekat merkezleriyle paylaşmakta ve ciddi katkı sağlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

– SINIR HATTINA GİTTİLER

Vazife uçuşunun tamamlanmasının arkasından Bakan Akar beraberindeki TSK komuta kademesi ile Kilis’e geçti.

Sınır hattında bulunan ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik meydana gelen harekatların sevk ve yönetim edilmiş olduğu 6’ncı Kolordu ve Ortaklaşa Hususi Vazife Kuvveti Komutanlığına bağlı Esas Komuta Yeri’ne giden Akar, burada sınır hattı ve yurt dışındaki birliklerin komutanları, kuvvet komutanlıkları harekat merkezlerinin katılımıyla düzenlenen video konuşma toplantısına katıldı.

Faaliyetlerin yanı sıra sahadaki son duruma ilişkin data alan, talimatlar veren Akar, 2022’deki başarıya ulaşmış çalışmalardan dolayı çalışanı kutlama etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesinin devam ettiğini, tüm çalışmaların aynı ciddiyet ve koordinasyonla yeni yılda da devam edeceğini vurgulayan Akar, “Son olarak terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemiz devam edecek. Faaliyetlerimizi başarıyla sonuca ulaştırarak 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan terör belasına son vermek için gayretlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Meydana getirilen haber alma çalışmalarından, terörist ifadelerinden terör örgütünün içinde olduğu çöküşün görüldüğünü aktaran Akar, “Operasyonlarımızı, baskımızı artan bir sertlik ve ritmde artırarak teröristleri bulundukları bölgelere gömmeye devam edeceğiz. Teröristlerin tek kurtuluş yolu Türk adaletine teslim olmaktır.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedefinde bir tek teröristlerin bulunduğunu dile getiren Akar, “Türklerin ve Kürtlerin kardeşliğini sabote etmeye çalışan, bu birlik ve beraberliği bozmak için çaba gösteren gafiller, hainler var. Biz nispet yaparcasına 85 milyon tek yürek tek yumruk olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Ege’deki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Akar, “Biz sulh elini uzatmamıza karşın Yunanistan devamlı gerilimi artırıcı, provokatif fiil ve söylemlerini sürdürmekte ısrar ediyor.” dedi.

– “YANLIŞ HESAP ANKARA’DAN DÖNER”

Yunanistan’ın kendi yanlışlarını örtmek için Türkiye’ye yönelik “yayılmacılık, revizyonist politikalar” benzer biçimde gerçek dışı suçlamalarda bulunduğunu ifade eden Akar, şunları kaydetti:

“Bunlar bir tek internasyonal ortamda insanların aklını karıştırmak için ortaya atılmış şeyler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin politikası oldukca açık, net. Biz internasyonal hukuk, meşru savunma, kendi Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları diyoruz. Bunu hala görmemekte ısrar ediyorlar. 10 kilometrekarelik Meis Adası’na 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı istiyor, internasyonal anlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırıyorlar. Biz tüm bunlara karşı büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle teyakkuz durumunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugüne dek herhangi bir oldubittiye müsaade etmediğimiz benzer biçimde buna da etmeyeceğiz. Yanlış hesap Ankara’dan döner.”

Yoruma kapalı.