Bakan Adil Karaismailoğlu ve Mehmet Muş’tan deprem sonrası çalışmalara ilişkin açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremlerin ardından Adıyaman Afet Yönetim Merkezi’nde yapılan çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Depremlerden etkilenen tüm illerde yoğun bir mücadele olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Adıyaman merkezdeki elektrik sorunumuzu yüzde 50’ye varan oranda çözdük. Yarından itibaren yüzde 70’e çıkaracağız.

Köylerde yoğun bir çalışma olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, köylere hava ve kara desteği sağlandığını söyledi.

Merkezin enkazına 10 bini aşkın gönüllü ve bin profesyonel çalışanın müdahale ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, vatandaşların günlük ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun bir mücadele verildiğini kaydetti.

Enkaz kaldırma çalışmalarına 10 bini aşkın asker ve jandarmanın yabancı ülkelerden gelen ekiplerle birlikte katkı sağladığını hatırlatan Karaismailoğlu, “500’ün üzerinde iş makinesi, vinç, ekskavatör, diğer makine ve alet çalışmalarıyla büyük bir mücadeleye destek olmaya çalışıyoruz. .” o ifadeleri kullandı

Deprem bölgesinde Hatay Havalimanı dışındaki tüm havalimanlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığını anlatan Karaismailoğlu, kargo yardımlarının bölgeye ulaşması, istiflenip bölgelere ulaştırılması ve uzman arkadaşların Bölgeye ulaşması için havalimanlarının önemli bir işlev gördüğünü söyledi.

Havalimanlarının bölgeden tahliye etmek isteyenlere cevap verdiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Bölgedeki 100 binden fazla vatandaşın uçak yolculuğu ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Talep olduğu sürece havayollarımız eksiksiz hizmet veriyor. “açık.” dedi.

“GEREKLİ YERLERE YARDIMCI OLACAĞIZ”

Hatay Havalimanı’nın pistinin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi için yoğun çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Yapılan çalışmalar sonucunda oluşan hafriyatın alınması gerekiyordu. Bu konuda Hatay’daki AFAD koordinasyon merkezinden enkaz kaldırmak için tır ihtiyacı hissedilince buradan talepte bulunuldu ve tamamı AFAD’ın kontrolünde olan Ankara büyükşehir belediyesinin imkanları gelip kaldırıldı. bölgeden kazıyor. Bu çok teknik ve koordineli bir süreç. “İşi farklı algılayıp sunmak Türkiye’de muhalefete yakışır bir durumdu. Maalesef burada başımız dertte. Bu aksaklıkları kötü siyasette kullanmak ancak ana muhalefetimize yakışırdı, biz milletimize havale ediyoruz.”

Karaismailoğlu, “İnşallah Hatay Havalimanı pistinin restorasyon çalışmalarını ve çalışmalarını en geç pazar gününe kadar bitirmiş olacağız. Kaldırdık.” paylaşılan bilgiler

Bölgeye yoğun bir şekilde gelen yardımlar için vatandaşlara da teşekkür eden Karaismailoğlu, bu yardımın ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırılması için de çalıştıklarını anlattı.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve koordinasyonuyla bu çalışmayı en kısa sürede kaldıracaklarını belirterek, “Vatandaşlarımız mutluyken devletimiz bölge genelinde büyük bir mücadele veriyor. Söz veriyoruz, kaldıracağız. burayı restore etmeden buradan ayrılmayacak.” dedi.

“ÖNCE YIKAMA ALTINDAKİ İNSANLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Ticaret Bakanı Muş, gece boyunca devam edecek çalışmaların sabahın ilk ışıklarıyla birlikte hız kazanacağını belirterek, “AFAD kriz merkezine ilave arama kurtarma personeli için planlamalar yapılmış olup, bu personelin yerleri değiştirilecektir. Aynı şekilde Jandarma birimlerimizden ilave personel transferi planlanıyor, kademeli olarak Adıyaman’a geliyorlar” dedi. dedi.

10 il olmak üzere 100 bin kilometrekarelik bir alanın depremden etkilendiğini vurgulayan Muş, olumsuz hava koşullarının da bu büyüklükte bir depreme müdahale edilmesini zorlaştırdığını söyledi.

Tüm zorluklara rağmen var güçleriyle mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Muş, “Bu mücadele enkaz altında kalan tüm vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmak için yapılıyor. Bir kişiyi daha nasıl çıkartabiliriz, nasıl daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde çıkartabiliriz.” birincisi, tüm gündemimiz bu.” dedi.

Muş, sahada çalışan personele de teşekkür ederek, diğer binaların çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir alanda, bazen aralıksız, dikkatli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini hatırlattı.

Çalışmalarda belli bir noktaya gelindiğini bundan sonraki süreçte de çalışmalarını ve yoğunluklarını sürdüreceklerini söyleyen Muş, şöyle devam etti:

“Öncelikle amacımız insanımıza ulaşmak, onları enkazdan çıkarmak ve ardından zaten tüm devlet yapıları seferber oldu, altyapı ve üstyapı planlaması ikinci planda yapacağımız şeyler. Her şeyden önce ve Öncelikle Adıyaman ve ilçelerinde enkaz altında kalan vatandaşlarımıza da ulaşmak istiyoruz.Ciddi bir rakama ulaştık. Özellikle Pazartesi gününden itibaren çok daha yüksek bir günlük rakama tırmanacağız. İlçelerde de aynı planlama yapılıyor. Daha az etkilenen ilçelerimiz daha hızlı toparlanıyor ama diğer yerleri de toparlayacağımızı ifade etmek isterim.”

Yoruma kapalı.