BAE ile 50.7 milyar dolarlık anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez gezisini Suudi Arabistan ve Katar’ın ardından izlediği Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaretle tamamladı. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan tarafından resmi törenle karşılandı. El Vatan Sarayı’ndaki heyetler arası görüşmeye Erdoğan ve Al Nahyan başkanlık etti.

‘BAE YENİ STRATEJİK ORTAK’
Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve El Nahyan’ın himayelerinde toplam değeri 50,7 milyar dolar olan 13 anlaşma imzalandı. BAE ile mevcut iş birliğinin enerji, ulaşım, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayi, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda derinleştirilmesine karar verildi. Bu bağlamda iki taraf, Türkiye Cumhurbaşkanı ve BAE Cumhurbaşkanı başkanlığında bir “Üst Düzey Stratejik Konsey” kurulması konusunda mutabık kaldı.

Söz konusu Ortak Anlaşma ile Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ile imzalanan ortak anlaşmaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Ortak anlaşma ile ilişkimizi stratejik ortaklık düzeyine yükselteceğiz. İlişkilerimizin Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıyla en üst düzeyde düzenli olarak yönetilmesini sağlayacağız. Anlaşmanın iş dünyamıza girmesi için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesini faydalı görüyoruz. Yatırım teşviki, güvenlik, yenilenebilir enerji ve ulaşım gibi alanlarda hukuki altyapıyı güçlendirmek istiyoruz.”

‘KİLİT ORTAK Türkiye’
Al Nahyan, Türkiye ile ikili ilişkilerin çok daha iyi gelişeceğine inancının tam olduğunu belirterek, “Türkiye’yi başta ticaret, teknoloji, enerji, güvenlik ve gıda olmak üzere ana ortak olarak görüyoruz.” Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Bu anlaşmalar BAE’nin programımıza olan güvenini yansıtıyor. BAE’nin Türkiye’ye devam eden güçlü desteği için minnettarız.”

MADDE 13 ANLAŞMA
türkiye BAE ile BAE arasında aşağıdaki anlaşmalar imzalanmıştır:
1- Suçluların iadesine ilişkin antlaşma.
2- Cezai konularda karşılıklı adli yardımlaşma anlaşması.
3-Hukuki ve ticari konularda hukuki işbirliği anlaşması 4-Savunma sanayi ile işbirliğine yönelik mutabakat zaptı.
5- Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Abu Dabi Yatırım Ofisi arasında bir mutabakat zaptı.
6- BAE Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonunun (JETCO) Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri.
7- Uluslararası Yatırımcılar Konseyi arasında anlaşma.
8-Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. ve Abu Dhabi Development Holding Company (ADQ).
9- BAE Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanlığı arasında dijital dönüşüm alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.
10- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile BAE Uzay Ajansı arasında ticari amaçlarla ortak fırlatma aracı yeteneklerinin geliştirilmesine ilişkin Mutabakat Zaptı.
11- Enerji ve doğal kaynaklara ilişkin stratejik ortaklık çerçeve anlaşması.
12-Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına Dair Anlaşma.
13- Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Abu Dhabi Development Holding Company (ADQ) arasında mutabakat zaptı.

ERDOĞAN’A HÜKÜMET EMRİ NAHYAN TOGG’A HEDİYE
Bakan Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan’a bir Togg hediye etti. El Vatan Sarayı’na götürülen Togg’u uzun süre inceleyen iki lider, aracın önünde fotoğraf çektirdi. Erdoğan ve Nahyan, BAE’de düzenlenecek 28. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı “COP28” için hazırlanan bileklikleri takarak birlikte poz verdi. Zayed al Nahyan da Erdoğan’ı zirveye davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Devlet Nişanı da Nahyan tarafından takdim edildi.

ABU DHABI SOKAKLARINDA TOGG İLE TURLAR
Bakan Erdoğan ve Zayed al Nahyan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan’ın hediye ettiği “beyaz Pamukkale” Togg ile El Vatan Sarayı’ndan ayrıldı. Togg’un sürücü koltuğunda oturan Al Nahyan, Abu Dabi’nin ünlü Corniche Caddesi’nde Erdoğan’la bir süre dolaştı. Erdoğan’ı kaldığı otele götüren Al Nahyan, Togg ile otelden ayrıldı. Erdoğan ve Nahyan’a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır eşlik etti.

Yoruma kapalı.