Avrupa Merkez Bankası’ndan tarihi faiz artırımı

ECB Başkanı Christine Lagarde

Kaynak, Reuters

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 1999’dan bu yana ilk kez faizleri 75 baz puan artırdı. Karar, Avrupa Birliği (AB) çapında enflasyonla savaşım kapsamında alındı.

Banka tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran yeni faiz kararıyla beraber 14 Eylül’den itibaren ana refinansman işlemlerine ilişkin faiz oranı yüzde 1,25’e; marjinal kredilendirme olanağı ve mevduata ilişkin faiz oranları sırasıyla yüzde 1,50 ve yüzde 0,75’e yükseltilecek.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon yüzde 9’u aşmış durumda. Bu, ECB’nin yüzde 4,3 enflasyon hedefinin iki katından fazla.

ECB’nin revize edilen tahminlerine nazaran enflasyonun 2022’de averaj yüzde 8,1, 2023’te yüzde 5,5 ve 2024’te yüzde 2,3 olarak gerçekleşmesi umut ediliyor.

ECB tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran enflasyonla savaşım kapsamında faizler önümüzdeki dönemde de yükseltilmeye devam edecek.

Bu ay dolar karşısında son 20 senenin en düşük seviyesini gören euro, hala bu seviyelere yakın işlem görüyor ve kıymeti dolarla neredeyse aynı.

ECB geçen ay 2011’den bu yana ilk kez faiz artırmış ve 2014’ten bu yana ilk kez Euro Bölgesi’nde negatif faiz dönemine son vermişti.

Küresel enflasyonla savaşım kapsamında dünyanın en büyük ekonomilerinin merkez bankaları ender görülen faiz kararları uyguluyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı sonunda siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine yükseltmişti.

İngiltere Merkez Bankası da geçen ay siyaset faizini 50 baz puanlık artışla 1,75’e yükseltmişti ve bu İngiltere’de son 27 senenin en büyük faiz artırımıydı.

Kanada Merkez Bankası da Çarşamba günü siyaset faizini 75 baz puan artırarak son 14 senenin en yüksek seviyesi olan yüzde 3,25’e çıkarmıştı.

G7, ülkeleri içinde en yüksek enflasyon oranına haiz İngiltere’nin de gelecek hafta benzer bir yol izlemesi umut ediliyor.

Yoruma kapalı.