ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne Ahmet Akyol atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Savunma Sanayii Başkanlığına atanması nedeniyle ASELSAN Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Haluk Görgün’ün yerine, yerine Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Prof. Dr. yönetim kurulu kararı.

AHMET AKYOL KİMDİR?

Ahmet Akyol 1982 yılında İzmit’te doğdu. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. Stanford Üniversitesi’nden inovasyon liderliği eğitimi alan Akyol, Cranfield Üniversitesi’nde elektro-optik ve haberleşme eğitimlerine katıldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamlayan Akyol, tez çalışmalarına devam etmektedir. 2006-2007 yıllarında teğmen olarak askerliğini tamamladı.

Ahmet Akyol, 2007-2022 yılları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, HAVELSAN, Quantum3D’de mühendis, yönetici, danışman, yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcılığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. 2018 yılında atandığı Savunma Sanayii Bürosu Muhabere Elektroniği ve Bilişim Sistemleri (MEBS) Daire Başkanlığı görevine üç yıl devam etti. 2021-2022 yıllarında Elektronik Harp ve Sistemler Daire Başkanı olarak da görev yaptı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nda radar (EHRS) Görev süresi boyunca birçok kritik savunma projesinin sorumluluğunu üstlendi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki görevlerinin ardından ASELSAN Yönetim Kurulu kararı ile Haziran 2022’de ASELSAN Genel Müdür Yardımcılığı ve Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanı olarak atanmıştır. TÜBİTAK-SAGE yönetim kurulu üyesi olan ve ülkemizi temsil eden Akyol, NATO Bilim ve Teknoloji Teşkilatı (STO) Sensörler ve Elektronik Paneli yönetim kurulu üyesidir, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yoruma kapalı.