Artık alınan kararlara tabi olan bir Türkiye yok

Şentop, Viyana Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen programda konuştu.

Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin pozitif yönde ilerleme kaydettiğini belirten Şentop, Avusturya Cumhurbaşkanı’nı Türkiye’ye çağrı ettiklerini, kendilerinin de bu davete pozitif baktığını kaydetti.

Şentop, Türkiye’nin son 15-20 yılda sürdürdüğü insani dış siyaset ve oldukça taraflılık anlayışıyla internasyonal vakalara çözüm bulma yaklaşımının pozitif sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Türkiye’nin Afrika, Balkanlar ve benzeri birçok yerde pozitif ilişkiler kurduğunu ve buralarda yönetimler değişse de Türkiye ile ilişkilerin değişmediğini vurgulayan Şentop, bunun temelinde Türkiye’nin karşı tarafın hukukuna riayet eden, egoist bir tutum sergilemeden kurduğu kuvvetli ilişkilerin mühim bir rol oynadığının altını çizdi.

– “ARTIK ESKİ DÜNYA YOK, ESKİ TÜRKİYE DE YOK”

Şentop, dünyanın oldukça ciddi bir değişimden geçtiğini ve ilişkilerin her geçen gün karmaşıklaştığını belirterek, “Artık eski dünya yok, tabi eski Türkiye de yok. Alınan kararlara tabi olan bir Türkiye değil, Türkiye’nin çıkarlarını önceleyen, kendisini internasyonal erkek oyuncular içinde birinci derslik, diğerleriyle eşit gören bir Türkiye var.” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna cenginde kendine özgü bir yol izlediğini belirten Şentop, Ankara’nın hem Moskova hem de Kiev’le diyalog yayınlarını açık tutuğunu, bunun da tahıl anlaşması, tutsak değişimi şeklinde mühim gelişmelerin yaşanmasını sağladığına dikkati çekti.

– “YEE TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ MARKALARINDAN BİRİ OLDU”

Şentop, dünya genelinde 60’ın üstünde Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) etkinlik gösterdiğini, Türkçe ve Türk kültürüne karşı yoğun bir ilginin bulunduğunu gittiği her ülkede gözlemlediğini açıkladı.

Türkiye’nin dış siyaset da yıldızının parlamasıyla Türk kültürüne olan ilginin de arttığını kaydeden Şentop, bazı ülkeler de enstitünün kurslara olan yoğun talebi karşılamakta güçlük çektiğini hatırlattı.

Şentop, “Yunus Emre Enstitüsü artık Türkiye’nin mühim markalarından birisi haline gelmiştir.” ifadesini kullandı.

Buradaki programın peşinden Şentop ve beraberindeki parlamento heyetinin Viyana’daki temasları sonlandı.

Yoruma kapalı.