Apple’dan Çin’deki Covid kısıtlamaları sonrası açıklama: Müşterilerimizin yeni iPhone’lara ulaşmaları uzun sürecek

apple store

Kaynak, Getty Images

Monica Miller, BBC News, Singapore

iPhone 14 Pro yada iPhone Pro Max almaya niyetli misiniz? Apple, yeni ürünler için daha uzun bekleme sürelerine hazır olmanızı öneriyor.

Çin’in “sıfır Covid” politikası devam ediyor. Bu kapsamda, iPhone üretiminin yapıldığı, dünyanın en büyük Foxconn fabrikasının bulunmuş olduğu Zengju’da yetkililer 2 Kasım’da yedi günlük sokağa çıkma yasağı duyuru etti.

Eylül ayında yeni iPhone modelini piyasaya devam eden Apple’dan meydana getirilen açıklamada, “Covid-19 pandemisi süresince yaptığımız benzer biçimde, tedarik zincirimizde çalışanların sıhhat ve güvenliğini önceliklendiriyoruz” denildi:

“iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri için kuvvetli bir talep görmeye devam ediyoruz. Sadece şu an öngörülenden daha azca iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max tedariki olmasını bekliyoruz. Müşterilerimizin yeni ürünlere erişmesi daha uzun sürecek.”

Apple, Çin’deki fabrikanın belirgin şekilde düşük kapasiteyle çalıştığını duyurdu. Bu haber, Çin’in yakın gelecekte Covid kısıtlamalarını azaltmasını uman yatırımcılar için hayal kırıklığı oldu.

iPhone tedarikinin küresel olarak yüzde 70’ini elde eden Tayvan merkezli dünyanın en büyük elektronik üreticisi Foxconn, Zengju’nun bulunmuş olduğu Henan valiliğiyle pandemiyi ortadan kaldırmak ve tam kapasiteyle çalışmak için beraber hareket ettiklerini söylüyor.

Çin bu politikadan vazgeçmiyor

Cuma günü, Covid engellemelerinin sona ereceği yönündeki haberlerin peşinden Pekin borsası keskin şekilde yükselmişti. Sadece Pazartesi günü açıklanan ticari veriler, ithalat ve ihracatın Ekim ayında beklenmedik bir halde daraldığını gösteriyor.

Pekin’in virüsü sıfırlama mevzusundaki net yaklaşımının ülke ekonomisine maliyeti büyük oldu. Sadece Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bunun kısa sürede sonlanacağına dair hiçbir sinyal vermiyor.

Çin’de Pazar günü 5643 yeni Covid-19 vakası tespit edildi ki bu son altı ayda görülen en yüksek günlük olay sayısıydı.

Zengju’da ortalama 10 milyon şahıs yaşıyor ve bugün şehirdeki olay sayısı 3683. Covid sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise 22.

Yılın dördüncü çeyreği, Batı’da dinlence periyodu olduğundan teknoloji şirketleri için genel anlamda senenin en yoğun zamanı.

Foxconn üretimi çoğaltmak için, 10 Ekim ve 5 Kasım içinde tesisten ayrılanlara, geri dönmeleri durumunda bir defaya mahsus 500 yuan (69 dolar) prim ve saatlik tutara 30 yuan zam teklif ediyor.

Yoruma kapalı.