Anlaşma yapan ilk ülke olduk! Türkiye öncü olacak

Türkiye Gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Basın Sözcüsü de olan Kavaloğlu, AA muhabirine, Türk turizmini tanıtmak için dijitalde ve medyada oldukca ciddi pazarlama etkinliklerinin yapıldığını söyledi.

TGA’nın bu anlamda dinamik bir yönetime haiz bulunduğunu vurgulayan Kavaloğlu, “Bilhassa bu yıl da pazarlama stratejisini devam ettirmek temel hedefimiz. Yeni pazarların geliştirilmesi, elimizdeki pazarlarda gücümüzü kaybetmemek şeklinde temel ilkelerimiz var. Rakiplerimizden ön planda olmak için çalışıyoruz.” dedi.

Kavaloğlu, 2023’ün turizmde oldukca ciddi anlamda artıyla tamamlanacak bir yıl olacağını ifade ederek, 16 milyon gezgin hedefi koyduklarını kaydetti.

Türkiye için mühim bir pazar olan Rusya’da eski sayılara ulaşmak istediklerini belirten Kavaloğlu, “Almanya, 2022’de üstün dereceli yılı olan 2019’un rakamlarının üstüne çıktı. İngiltere ilk kere 1 milyon gezgin sayısını geçti.” diye konuştu.

Polonya ve Balkan pazarının güçlenmesinin umutlandırdığını dile getiren Kavaloğlu, temel olarak ilk beş gezim ülkesi içinde olmayı hedeflediklerini bildirdi.

– “DÜNYADA BİR İLKİ BAŞARIYORUZ”

Türkiye’nin salgın sürecinde hayata geçirdiği Güvenli Gezim Sertifikası’nın turizme katkısının mühim olduğuna değinen Kavaloğlu, şunları kaydetti:

“Güvenli Gezim Sertifikası hala devam ediyor. Turizme ciddi katkılar sağlamış oldu. Güvenli turizmin peşinden, GSTC ile Sürdürülebilir Gezim Programı anlaşması yapılmış oldu. Anlaşma dört evreden oluşuyor. İlk evreyi bu yıl itibarıyla tamamlayacağız. Böylece çevreye olan duyarlılığımızı ve sistemin sürdürülebilir bulunduğunu tüm dünyaya kanıtlayacağız, buna önderlik yapacağız. Bir tek Antalya’da 50 otel Sürdürülebilir Gezim Sertifikası’nı aldı. Bu ayın sonunda sertifika alan otel sayısı 100’e çıkacak. Yıl sonuna kadar 400 otelin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Bu anlamda dünyada bir ilki başarıyoruz.”

Türkiye’yi yeğleyen gezgin profilinin yüzde 70’ini, daha ilkin ülkede dinlence yapanların oluşturduğuna işaret eden Kavaloğlu, Sürdürülebilir Gezim Sertifikası ile Türkiye’ye daha ilkin gelmemiş kişilerin de tatile gelebileceğini altını çizdi.

Kavaloğlu, Türkiye’nin dünyanın en güzel coğrafyasında bulunduğunu ve bunun gezim hareketi şansı sağladığını belirterek, çevreye verdikleri önemi sürdürmek istediklerini söyledi.

Güvenli Gezim Sertifikası’nın kurallarının çoğunluğunun salgın bitse de devam edeceğini kaydeden Kavaloğlu, “Türkiye, turizmde dünyada her insana örnek olacak bir programı gerçekleştiriyor. Sürdürülebilir Gezim Programı ile turizmde oldukca ciddi anlamda ön plana çıkacağız. Türk turizmini sürdürülebilir kılma anlamında oldukca kıymetli bir program.” dedi.

– “BİRÇOK OTELİMİZ SERTİFİKAYA LAYIK GÖZÜKÜYOR”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla salgın döneminde Güvenli Gezim Sertifikası ile yola çıkıldığını hatırlattı.

Bunun turizme mühim katkısının olduğuna dile getiren Yazıcı, “Bakanımızın vizyonuyla salgın döneminde neredeyse en fazla gezgin alan ülkeydik. Salgın döneminde Güvenli Gezim Sertifikası ile öne çıkıldı. Şimdi de ‘yeşil belge’ de denen Sürdürülebilir Gezim Sertifikası’yla devam ediyoruz. Birçok otelimiz buna layık gözüküyor. Salgın sürecindeki imtihanı güzel geçtiğimiz şeklinde sürdürülebilir gezim noktasında da hiçbir mesele olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.