Amadea: Rus bir oligarka ait süper yatın yakalanma hikayesi

FBI ajanları 106 metre uzunluğundaki süper yata Fiji'de el koydu

Kaynak, ABD Hakkaniyet Bakanlığı

BBC, Amadea adlı bir Rus süper yatın yakalanma operasyonuna dair daha ilkin asla paylaşılmamış bilgilere erişti.

325 milyon dolar tutarındaki süper yat uzun bir süre Akdeniz kıyılarını gezdikten sonrasında bu yıl Mayıs ayında Amerikalı yetkililer tarafınca ele geçirildi.

Amadea, ABD Başkanı Joe Biden’in sözleriyle, Rus oligarkların “yanlış yollarla elde edilmiş kazançlarının” izini sürmek için kurulmuş bir hususi bir vazife gücü tarafınca tespit edilip bulunmuş oldu.

Ukrayna savaşının başladığı dönemde ABD savcısı Andrew Adams, Kremlin ile bağlantılı milyarderler ve onların lüks varlıklarını araştırıyordu.

ABD, Kremlin’e, işgalin peşinden hızlıca yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Adams, dijital haritada deniz trafiğini incelerken oligarklarla bağlantılı süper yatların, varlıklarının yaptırımlardan korunacağına inandıkları ülkelere yönelmeye başladığını tespit etti.

Onları yakalamak için süre giderek azalıyordu.

Bu yatların içinde neredeyse bir futbol sahası büyüklüğündeki Amadea da vardı.

Amadea, bir ucunda helikopter pisti ve öteki ucunda 10 metrelik bir havuz, içeride spor salonu, güzellik salonu, beyazperde ve şarap mahzeni bulunan dev bir süper yat.

Toplam 16 misafirin kalabileceği lüks kabinlerin bulunmuş olduğu bu teknede ek olarak misafirlerin her türlü ihtiyacını karşılamak için 36 personel konaklayabiliyor.

Amadea’nın senelik masraflarının neredeyse 30 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Şimdi yatın ve tüm bu servetin kime ait olduğu tartışılıyor.

Amadea

Kaynak, Getty Images

ABD görevlileri, yatın Rus milyarder ve siyasetçi Suleiman Kerimov’a ait bulunduğunu düşünüyor.

Rus Parlamentosu’nda senatör olan Kerimov ise bu iddiayı reddediyor.

Forbes, 56 yaşındaki Kerimov’un Rusya’daki en varlıklı kişilerden biri bulunduğunu tahmin ediyor.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonrasında Rus şirketlerden büyük hisseler alan ve servetini bu şekilde elde eden Kerimov ve ailesinin mal varlığının 12,4 milyar dolar değerinde olduğu öne sürülüyor.

ABD, 2018 senesinde Kerimov’a yaptırım uygulama sonucu aldı.

Mart 2022’de ise İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) de, Ukrayna’nın bağımsızlığını, istikrarını ve güvenliğini baltalayan politikaları desteklediği yada uyguladığı nedeni öne sürülerek Kerimov’a yaptırım uygulamaya başladı.

Servetlerini Batı’daki ülkelerde harcamaları yasaklanan Rus elitlerin sayısı, 2014 senesinde Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana artıyor.

Şubat’ta, Ukrayna savaşının başlamasıyla bu sayı tekrardan terfi etti.

İşgalin başlangıcından ortalama bir hafta sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, oligarkların “yatlarını, lüks dairelerini ve hususi jetlerini bulmak ve onlara el koymak için Avrupalı ​​müttefiklerimizle beraber çalışıyoruz” açıklamasını yapmış oldu.

Bu açıklamanın peşinden ABD Hakkaniyet Bakanlığı’nda görevli olan Adams, ABD yaptırımlarını uygulamak için kurulan KleptoCapture adlı yeni bir vazife gücünün başına getirildi.

FBI, ABD istihabaratı ve analstlerin içinde bulunmuş olduğu bu vazife gücü, kabahat örgütlerine karşı mücadelede geliştirilen yöntemlerle hedeflerini saptamak, hukuki ihlallere dair kanıt bulmak ve peşinden “varlıklara olabildiğince süratli ve agresif bir şekilde el koymak” için çalışıyor.

Amadea'nın rotası

Amadea’nın 12 Mart’ta Karayipler’deki Antigua’dan yola çıkmış olduğu, beş günlük sürenin peşinden Panama Kanalı’ndan geçmiş olduğu, Meksika’da kısa bir mola verdikten sonrasında Pasifik Okyanusu’na doğru ilerlediği ve son olarak Fiji’ye ulaşmış olduğu aktarılıyor.

ABD, yatın son destinasyonunun Rusya’da, Çin ve Şimal Kore sınırı yakınındaki Vladivostok limanı olduğuna inanıyor.

Amadea’nın Pasifik Okyanusu’nda ilerleyişini izleyen ABD yetkilileri, yata el koymak için yaptırım ihlallerine dair kanıt arıyordu.

Adams, yatın Kerimov’a ait bulunduğunu ve satın alma yada bakım işlemlerinde ABD dolarıyla harcama yapıldığını kanıtlama etmeye çalıştıklarını konu alıyor.

Adams, bu tür yatların bir çok süre düzmece firmalar yada vakıflar üstüne kayıtlı bulunduğunu ve kime ait olduklarını çözmenin hakikaten oldukca zor olabilildiğini” söylüyor.

Andrew Adams, Amadea'yı "suda yüzen lüks bir villa" olarak tanımlıyor

Kaynak, Bruno Federico/BBC

Diğer taraftan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birçok ülke yaptırımlar mevzusunda ortaklık hayata geçirmeye başlamış ve daha oldukca data paylaşımı oluşmuştu.

Adams, oldukca süratli bir şekilde ilerlemesi ihtiyaç duyulan bu operasyon kapsamında, yatın iyi mi finanse edildiğine dair data sahibi olan kaynaklarla görüşmeler yapıldığını ve oldukca sayıda banka hesap özetlerinin ve kurumsal kayıtların incelendiğini aktarıyor.

İncelenen ABD mahkeme belgelerinde Kerimov’un Ağustos 2021’den bu yana, kısaca ilk kez ABD yaptırımlarına doğal olarak tutulduktan üç yıl sonrasında tekneyi aldığına dair kanıt bulunmuş oldu.

Adams, “Hem Kerimov’un yatın sahibi bulunduğunu hem de senelerce ABD yaptırımlarını ihlal ederek teknenin bakımına ABD dolarıyla yatırım yaptığını tespit ettik” diyor.

Tekne 12 Nisan’da Fiji’ye yanaştığında mahalli yetkililer arama başlattı.

Ardından FBI ajanları, tekneye el koymak için mahkemeye başvuruda bulunmuş oldu.

Kerimov, tekneye haiz olduğunda dair iddiaları reddetmeye devam etti.

Amadea Abu Dhabi, Hawaii, Fiji ve Türkiye'de

Amadea Fiji’ye ulaştıktan bir hafta sonrasında, yatın resmi olarak kayıtlı sahibi olan bir şirket adına mahalli bir avukat, başlatılan incelemeye müdahale etti.

Arama emrine meydana getirilen itirazlar, Fiji’nin yüksek mahkemesine kadar ilerledi ve yedi hafta devam eden bir yasal çekişme başladı.

Avukat, yatın kabahat gelirlerine dair bir kanıt oluşturmadığını savundu ve aslen değişik bir milyarder Rus oligarka ait bulunduğunu iddia etti.

O şahıs Rus devletine ait petrol devi Rosneft’in eski CEO’su Eduard Khuadainatov’du.

AB, Rusya’nın en büyük hususi petrol şirketlerinden birine haiz olduğu nedeni öne sürülerek Khuadainatov’a Haziran ayında yaptırım uygulamıştı.

Khuadainatov ek olarak, İtalyan yetkililer tarafınca yaptırıma doğal olarak tutulan ve Putin ile bağlantılı 700 milyon dolarlık bir yatın sahibi.

Avukat, Fiji mahkemesine Khuadainatov’un Amadea’nın sahibi olduğuna dair “tartışılamaz kanıtlar” bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD ise Khuadainatov’un Amadea’nın gerçek sahiplerinin kimliğini gizlemek için kullanılan bir isim bulunduğunu öne sürdü.

Khuadainatov, BBC’nin bu iddialarla ilgili sorularını yanıtlamadı.

Suleiman Kerimov ile Vladimir Putin

Kaynak, Getty Images

FBI ajanları, Mayıs ayında Fiji’de demirlenen Amadea’yı aramak için adaya geldi.

Teknenin içinde dev avizeler, yaldızlı aksesuarlar ve pahalı sanat eserleri olduğu ortaya çıktı.

FBI ekibi hâlâ bu objelerin kıymetini hesaplıyor ve öne çıkan sanat eserlerinin gerçek olup olmadığını araştırıyor.

Nakliye gemilerinin yanında ortalama iki ay bağlı kaldıktan sonrasında, Fiji yüksek mahkemesi, ABD’nin Amadea’ya el koymasına izin verdi.

Haziran ayında verilen kararın peşinden, Fiji polis şefi, ABD Büyükelçiliği yetkilileriyle teknenin güvertesinde fotoğraf çektirdi.

Evvelde Cayman Adaları’nın renklerini taşıyan tekne, artık Amerikan bayrağı altında seyahat yapacaktı.

Üç haftalık bir yolculuğun peşinden Amadea, 27 Haziran’da ABD’ye ulaştı.

Adams, ABD’nin tekneyi satıp Ukrayna’ya maddi destek sağlamak istediğini paylaştı.

Fakat ilkin, Kerimov’un teknenin gerçek sahibi olduğuna ve bunun bedelini ödemek için yaptırımların ihlal edildiğine mahkemeyi ikna etmeleri gerekiyor.

FBI’ın incelemiş olduğu tek süper yat bu değil.

Amadea’nın Fiji’ye ulaşmasından günler ilkin, İspanyol polisiyle beraber FBI ajanları, yaptırıma doğal olarak milyarder Viktor Vekselberg’in sahibi olduğu 90 milyon dolarlık Tango’ya el koydu.

Tango hâlâ Mallorca’da duruyor sadece Adams, Ukrayna’nın tekrardan inşa edilmesine destek olmak için bu teknenin de satılabileceğini umuyor.

AB’de ve İngiltere’de çeşitli öteki yatlar da hareketleri dondurulmuş bir şekilde bekliyor.

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nde Mali Kabahat ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Direktörü Tom Keatine, “Bir varlığı dondurursanız, bir noktada sahibine geri döner, ele geçirilirse sonsuza kadar kaybederler” diyor.

Keatine, ABD’nin yaptırımlardan kaçınma ve mal varlıklarına el koyma mevzusunda uzun süredir uyguladığı yasaları bulunduğunu sadece Londra ve Brüksel’deki yetkililerin, başlangıçta dondurulan varlıklara el koymalarına izin verecek “yasal mekanizmalar tasarlamak için savaşım ettiklerini” söylüyor.

Phi adlı süperyat

Kaynak, NCA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana İngiltere, toplam 130 milyar sterlinin üstünde net serveti olan 120’den fazla oligark da dahil olmak suretiyle minimum 1200 kişiye yaptırım uyguladı ve lüzumlu olduğunda bu kişilerin varlıklarını dondurdu.

Mart ayında dondurulan, Phi adlı 38 milyon sterlin tutarındaki süper yat, 7 aydır Londra’da duruyor.

Phi’nin sahibi Sergei Naumenko, herhangi bir yaptırım sıralamasında yer almıyor sadece İngiltere yasalarına bakılırsa, bu tür gemiler yalnızca Rusya ile bağlantılı birine ait olduğu yada işletildiği için alıkonulabiliyor.

Phi’nin kaptanı Guy Booth, Naumenko’nun “kesinlikle bir oligark olmadığını ve iddia edilmiş olduğu benzer biçimde Vladimir Putin’in yakın arkadaşı olmadığını” söylüyor.

Batı ülkelerinin hükümetleri donmuş varlıklara el koymakla uğraşırken Adams, daha çok ülkenin el koymalara yönelik ABD’de olduğu benzer biçimde “agresif” bir yaklaşım izlemesini bekliyor.

Adams, “Rusya’da yolsuzluğun yararlarından yararlanıp bununla birlikte Batı’da lüks bir yaşam sürdürmeyi mümkün olduğunca zorlaştırmak istiyoruz” diyor.

Amadea bugün taşıyıcı gemilerin kullandığı yoğun bir kargo terminalinin kenarında demirli duruyor.

Rıhtımının yakınında halka açık bir parkta mahalli halk, alımlı yeni teknenin fotoğraflarını toplumsal medyada paylaşmaya başladı.

Bir şahıs, “Tekneyi bölgedeki evsizlere açmalılar” yorumunu yapmış oldu.

Bir başkası ise, “Ümit ederim onu ​​Ukraynalı mültecilere yardım etmek için satarlar” paylaşımını yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom