Altılı Masa toplantısı: BTP’nin katılım isteği kabul görmedi, başörtüsü teklifi konusunda ortak hareket edilecek

Altılı Masa - 14 Kasım toplantısı

Kaynak, altilimasa.biz

Altılı Masa’da yer edinen siyasal partilerin liderleri, ortalama 8 saat devam eden görüşmede,“masanın genişlemesi” ve başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği konusunda tutumunu netleştirdi. Büyük Türkiye Partisi’nin (BTP) masaya katılım talebi kabul görmedi ve “Altılı Masa” olarak yola devam edileceği mesajı verildi. 

AKP’nin  başörtüsü ve ailenin korunmasına ilişkin anayasa değişikliği girişimi konusunda Altılı Masa’nın ortak hareket etmesi, sadece  bu konudaki anayasa değişikliği teklifi görülmeden, “destek ya da ret” benzer biçimde bir tutum alınmaması benimsendi. 

Altılı Masa’nın “güçlendirilmiş parlamenter sistem” hedefiyle gündeme getireceği anayasa değişikliği paketi önerisinin 28 Kasım’da açıklanması kararlaştırıldı. Paketi liderler toplu halde açıklayabilir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde sekizinci kez  bir araya geldi. 

Toplantı başladığı saatlede, siyasal partilerin toplumsal medya hesaplarından,  “Türkiye için derhal demokrasi”  etiketiyle liderlerin görüntülerinin yer almış olduğu video paylaşıldı. 

Toplantı  başladıktan kısa süre sonrasında ise 6 liderin imzasıyla İstiklal Caddesi saldırısını kınayan bir izahat yapılmış oldu.  Açıklamada, “Terörü, terör örgütlerini ve terörden medet umanları lanetliyoruz. Hepimiz, Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere karşı kesin duruşumuzdan asla ödün vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin amaçlarına ulaşmalarına hiçbir koşulda müsaade etmeyeceğiz” görüşüne yer verildi.  

Hücum, daha toplantı sonrasında meydana getirilen ortak açıklamayla da kınandı.

Liderler 15 günde bir toplanacak , anayasa paketini liderler açıklayabilir

Edinilen bilgiye nazaran, görüşmede, çalışmaların hızlandırılması için Altılı Masa’nın, oldukça muhteşem bir gelişme olmadıkça 15 günde bir toplanması kararlaştırıldı. 

Bir sonraki toplantı 28 Kasım’da DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde yapılacak.

Bugünkü görüşmede güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş doğrultusunda yapılacak olan anayasa değişikliği paketinin iyi mi açıklanması gerektiği masaya geldi.

Bu mevzuda kati bir karar alınmamakla beraber, anayasa paketini liderlerin açıklaması yönünde eğilim oluştu. 

Kati kararın, 28 Kasım’daki görüşmede verilmesi umut ediliyor. 

BTP’nin talebi kabul görmedi

Görüşmede İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, BTP’nin Altılı Masa’ya dahil olma talebini de iletti. Sadece liderlerin büyük kısmı, Altılı Masa’nın 12 Şubat’tan bu yana mühim bir yol aldığını ve bu şekilde devam edilmesi yönünde görüş bildirdi. 

Toplantı sonrasında meydana getirilen ortak açıklamada da, BTP’yi “incitmeyecek” bir dil kullanılması kararlaştırıldı ve parti adı anmadan, yola “Altılı Masa” ile devam edileceği açıklandı:

“Hepimiz toplumu en geniş yelpazede temsil eden ve 85 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayan bir anlayışla 12 Şubat 2022’de zamanı bir ilke imza attık, belirlediğimiz ortak ilke ve değerler zemininde beraberce emek verme kültürü oluşturduk. Çalışmalarımızı planlı  ve programlı şekilde sürdürüyoruz. Altı siyasal parti olarak bu çalışmalarda büyük bir mesafe kaydettik ve bundan sonraki  süreçte Altılı Masa zemininde en kısa zamanda bu emek harcamaları tamamlamaya odaklandık.”

Altılı Masa’dan meydana getirilen ortak izahat sonrası BTP lideri Hüseyin Baş, toplumsal medya hesabından garip bir paylaşımda bulunmuş oldu. Baş, futbolcu Cristiano Ronaldo’ya ilişik bir fotoğrafı “Sakin” notuyla toplumsal medya hesabından paylaştı.

Baş bu paylaşımı sonrası “Gençleri iyi tanıyın, kafalarına bir şey koydukları süre yaparlar. Biz gene de iktidarın seçimi kazanamaması için elimizden geleni yapacağız” mesajını içeren bir paylaşım daha yapmış oldu.

Başörtüsü: Ilkin teklif beklenecek

Görüşmede, AKP’nin başörtüsü ve “ailenin korunması”na ilişkin Anayasa değişikliği girişimi gündeme geldi.

İktidarın seçime giderken, başörtüsü ve ailenin korunması başlıkları üstünden siyasal rant elde etmeye çalmış olduğu değerlendirmesi yapılmış oldu ve buna izin verilmemesi gerektiği üstünde düşünce birliğine varıldı.

AKP’nin hemen hemen Meclis’e bir anayasa teklifi sunmadığı için destek verip vermeme konusunda net bir karar alınmadı. Sadece liderler, AKP ve MHP’nin anayasa değişikliği teklifini sunmasından sonrasında, ortak tutum belirleme noktasında uzlaştı.

AKP’nin, yalnız başörtüsü ile ilgili bir teklif vermesi halinde destek verilebileceği değerlendirilirken, aile ile ilgili 42. Maddeyle beraber Meclis’e sunması halinde destek verilmemesi eğilimi oluştuğu öğrenildi. Sadece liderler nihai sonucu, AKP’nin teklifini Meclis’e sunmasından sonrasında alacaklar.

“Siyasal kavga mevzusu olmasına izin vermeyeceğiz”

Toplantıdan sonrasında meydana getirilen ortak açıklamada başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği konusunda iktidarın tutumu eleştirilirken, “…kamuoyunun açıkça bilmesini isteriz ki, temel hak ve özgürlüklerin siyasal bir kavga mevzusu olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi. 

Altılı Masa’nın bu konudaki tutumuna ilişkin de şu değerlendirme yapılmış oldu:

“Anayasayı ve hukuk devletini yok sayan ve her insanın temel hak ve özgürlüklerini kendi tasarrufunda gören bir iktidarın vaatlerinin hiç kimseye itimat veremeyeceğinin bilincindeyiz. Hepimiz Anayasayı, temel hak ve özgürlükleri parçalanamaz bir tüm olarak görüyoruz. Yarının Türkiye’sinde asla kimse düşüncesinden ve inancından, bilhassa hiçbir hanım giysisinden ve giyim tarzından dolayı ayrımcılığa maruz kalmayacaktır.

“Hepimiz, toplumun bir kesimini siyasal rehine benzer biçimde kendi saflarında tutmaya ve özgürlüklerinin ellerinden alınmasıyla tehdit etmeye teşebbüs eden bu çarpık siyasal anlayışa son vereceğiz. Sıkıdüzen yasasıyla gerçeği dahi kendi tekeline almaya çalışan, basını susturan, sivil toplumu ve toplumsal medyayı tehdit olarak gören, demokrasinin nefes borusu olan fikir ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan bu otoriter yönetim anlayışına hep beraber son vereceğiz.”

28 Kasım’da paylaşılacak

Ortak açıklamada, “iktidarın tüm ayrıştırma ve kutuplaştırma” politikalarına karşı, yarının “özgür ve demokratik Türkiyesi” için birlik ve uzlaşı içinde çalışmalara kararlılıkla devam edilmiş olduğu ifade edildi. 

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritasının, en kısa sürede tamamlanarak kamuoyuyla paylaşılacağı belirtilen açıklamada, “Altılı Masa olarak kurduğumuz Ortak Emek harcama Grubu, Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu çalışmalarını hız kesmeden sürdürmektedir” denildi.

Açıklamada, 6 partinin temsilcilerinden oluşan ortak emek verme grubunun 9 ana başlıktan oluşan temel siyaset alanlarında mühim ilerleme kaydettiği açıklandı.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakat metni doğrultusunda yapılması ihtiyaç duyulan anayasa değişikliklerinin “kodifikasyonunu” tamamladığının altı çizildi.

“Altılı Masa olarak, bu emek harcamayı 28 Kasım tarihinde kamuoyuyla paylaşma sonucu aldık” denildi. 

İletişim komisyonunun, ortak komisyon rapor ve çalışmalarını kamuoyuna kuvvetli şekilde duyuracağı belirtilen açıklamada, Altılı Masa’nın güçlendirilmiş parlamenter sistem ve anayasa çalışmasını kamuoyuna daha iyi anlatabilmesi için de ülke genelinde ortak programlar yapılacağı ifade edildi.  

Ayırca, Altılı Masa’nın çalışmalarının kamuoyu tarafınca “www.altilimasa.biz” isminde web izlenebileceği duyuruldu. Açıklamadan sonrasında da bu internet sayfası yayına girdi.

altilimasa.biz isimli web sitesi yayına girdi

Kaynak, altilimasa.biz

İktidarın iktisat politikalarına eleştir i

Güncel ekonomik gelişmelerin de değerlendirildiği toplatıda, iktidarın iktisat politikaları eleştirildi:

“Gerçekçi ve itimat duyulan adımlarla sorunları kalıcı şekilde çözmek yerine gerçekleri gizleme ardında olan iktidar, ülkemizi tarihin en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya bırakmıştır. Besin, enerji, barınma, talebe, çocuk, emekli ve çalışan yoksulluğu görülmemiş derecede derinleşmiş ve yaygınlaşmıştır. 

“Kur Korumalı Mevduat, arka kapı döviz satışları, döviz cinsel borçlanma ve garantiler benzer biçimde uygulamalar haksız gelir ve servet transferini körüklemekte, gelir dağılımı her geçen gün daha da bozulmakta ve orta direk yok olmaktadır. Altılı Masa olarak bu adaletsiz ve çarpık düzene son verecek; enflasyonun tek haneye inmiş olduğu, alım gücünün yükseltildiği, insan onuruna yaraşır gelir elde eden istihdam artışlarının gerçekleştirildiği, yoksulluğun ortadan kaldırıldığı, toplumsal adaletin sağlanarak toplumun tüm kesimlerinin refahtan adil bir halde hisse almış olduğu kapsayıcı bir iktisat inşa edeceğiz.”

“Altılı Masa’nın ortak talibi 13. Cumhurbaşkanı olacak”

Görüşmede Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının iyi mi belirleceği mevzusunun gündeme gelmediği, sadece geçiş süreci, temel politikaların netleşmesinden sonrasında ele alınabileceği değerlendirildi. 

Ortak açıklamada ise bir kez daha “ortak aday” vurgusu yapılmış oldu:

“Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, Altılı Masa’nın ortak talibi 13. Cumhurbaşkanı olacak ve parlamentoda ulaşacağımız büyük bir çoğunlukla en kısa zamanda Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerek Anayasa’dan ve milletten kopmuş bu otoriter yönetime son vererek milletimizi özgür ve müreffeh yarınlara kavuşturacağız. Tüm yurttaşlarımız müsterih olsun.”

Yoruma kapalı.