Altay tankı açıklaması: Daha ileriye taşıdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ulusal Müdafa Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’nde meydana gelen Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’nde konuşan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bu şekilde ulusal bir meselenin parçası olmak, ülke ve millete bu şekilde mühim bir alanda katkı sağlayabilmenin kendileri için büyük bir onur bulunduğunu söylemiş oldu.

Tosyalı grubu olarak BMC’nin çoğunluk hissesini alırken bunu ticari etkinlik değil, öncelikli olarak bir vatan ve millet meselesi olarak gördüklerini belirten Tosyalı, “70 senelik sanayicilik kültürümüz ve tecrübemizle bu alana iyi mi katkı sağlayabiliriz diye yola çıktık. BMC, bu fabrikadaki faaliyetlerini 21 Ağustos 2019’dan beri Ulusal Müdafa Bakanlığımız kontrolünde ve denetiminde sürdürüyor. O tarihten bu yana burada bazı emek harcamalar yapılmıştı ve biz bunu daha ileri taşımak için çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.

Tosyalı, Arifiye yerleşkesinde sağladıkları kazanımlara değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ilk olarak BMC bünyesinde ülkemizin bu alandaki en yetkin zırhlı vasıta tasarım ve üretim ekibi oluşturuldu. Bu fabrikada hem Fırtına Obüslerinin muharebe sahasındaki etkinliğinin artırılması hem ana muharebe tanklarımızın yeteneklerinin geliştirilmesi hem de sıfırdan zırhlı vasıta tasarımı şeklinde fazlaca mühim emek harcamalar yapılmış oldu. Bu kapsamda Fırtına Obüsü’nün kalım kabiliyeti ve ateş gücünün artırılmasının yanında yurt içinde tasarlayıp ürettiğimiz ürünler ile dışa bağımlılığı da mühim seviyede azaltıldı. Burada bilhassa bir noktanın altını çizmek isterim ki Fırtına Obüsü’nde en eleştiri mevzu olan ithal teknoloji motor ve transmisyonun yerine 2025 yılından itibaren BMC Power tarafınca geliştirilen yerli motor ve transmisyonun kullanılmasıyla Fırtına Obüsü’müz tamamen yerli ve ulusal hale getirilmiş olacak. Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı yapılacak 6 tane Yeni Nesil Fırtına Obüsü, BMC Müdafa olarak 6 yıl aradan sonrasında yeni kabiliyetler kazandırılmış halde üretimine tekrardan başladığımız obüslerdir. İnşallah proje sonuna kadar 140 tane Yeni Nesil Fırtına Obüsü’nü ordumuzun hizmetine sunacağız. Bu emek harcamaları BMC ile beraber ekip halinde yürüttüğümüz ASELSAN, Makine ve Kimya Endüstrisi ve ASFAT’a teşekkürlerimi sunarım.”

– “ALTAY TANKININ TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİREREK DAHA İLERİYE TAŞIDIK”

Tosyalı, ASFAT ile beraber yürüttükleri yerli ve ulusal imkanlarla geliştirdikleri Panter Obüsü’nün taktik tekerlekli askeri kamyon üstüne uygulama projesinde de son aşamaya geldiklerini ve bu araçların da ağustos ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine teslimatının başlayacağını dile getirerek, “Lastik tekerlekli 155 milimetrelik Panter Obüsü’nün kabiliyetine haiz obüsleri, dünyada bir tek birkaç ülke üretebiliyor ve bunlardan birisi de biziz. Yeni Fırtına Obüsü, Panter Obüsü ve doğal ki şimdi de Altay Tankı; hepsi tamamen inovasyon ve AR-GE çalışmalarımızdan güç alarak hayata geçirilen araçlar.” şeklinde konuştu.

İçinde bulundukları tesislerde çalışan mühendislerinin ilk tasarımı ortalama 10 yıl ilkin meydana getirilen Altay tanklarını, değişen muharebe sahası gereksinimlerine uygun şekilde teknolojisini geliştirerek fazlaca daha ileriye taşıdığını aktaran Tosyalı, şöyleki devam etti:

“Bu geliştirmeler devam ederken seri üretim tarafında da yeni Altay’ın üretileceği fabrikanın temelini de gelecek günlerde inşallah Ankara’da atacağız. Mayıs ayı içinde ise 2 tane yeni Altay’ı da törenle üretim bandından indireceğiz ve inşallah bir sonraki töreni de bunun için yapacağız. O törende tanklarımıza yerli ve ulusal güç grubunu entegre edeceğimiz takvimi de açıklayacağız. Ek olarak dünya pazarında rekabet edebilecek fazlaca kuvvetli bir zırhlı personel taşıyıcı olan Altuğ aracımız da bu tesiste geliştirildi ve gene bu tesislerde üretilerek inşallah kısa sürede ilk ihracatını gerçekleştireceğiz.”

– “SAVUNMA SANAYİSİ KARA ARAÇLARI ÜRETİCİLERİ ARASINDA İHRACAT LİDERİ OLDUK”

Tosyalı, bir tek insan gücü ve araçları değil, tesisin altyapısını da devlete verdikleri taahhüt çerçevesinde yenilediklerini anlatarak, yabancı menşeli kontrol tezgahlarını yerli ve ulusal yazılım ve donanımlarla geliştirerek, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için yoğun emek verme sürdürdüklerini altını çizdi.

BMC Power’ın yürüyen projeleri kapsamında ortalama 30 milyon dolarlık yatırımı yaparak, Avrupa’nın sayılı motor ve transmisyon kontrol merkezlerinden birinin bu tesise kurulmasını sağladıklarına dikkati çeken Tosyalı, Vuran aracına takılacak Türkiye’nin 400 beygir segmentindeki ilk yerli ve ulusal askeri motorların seri üretimini de burada kurmuş oldukları motor transmisyon üretim tesisinde gerçekleştirdiklerini aktardı.

Tosyalı, Fırtına Obüsü ve Altay tanklarının motorlarının geliştirilmesi, prototip üretim ve kontrol faaliyetlerinin de bu tesislerde hızla devam ettiğini belirterek, “Teknoloji, inovasyon ve AR-GE ile tamamen Türk mühendislerin zekası ve çalışmasıyla bu tesiste dünya müdafa sanayisinde öncü olacak birçok yeniliği hayata geçiriyoruz. Tesiste devraldığımızdan bu yana toplam 674 bin 748 adetlik üretim ve yenileme emek harcaması yaptık. Bu çalışmalarla ortalama 40 milyon dolarlık yatırım ve altyapı kurulumu gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tosyalı Tüm ortaklık olarak 3 kıtada sayıları 30’u gören tesis ve ortalama 15 bin çalışanla 10 milyon tona ulaşan demir çelik üretimiyle dünyanın sayılı demir çelik güçlerinden biri olduklarını dile getiren Tosyalı, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik odaklı, inovasyon ve AR-GE ile şekillenen katma kıymetli üretim yaparak, ülkemizin ihracat odaklı büyümesine katkı sağlıyoruz. İskenderun’da devam eden 2,5 milyar dolar tutarındaki yatırım ki ülkemizin halihazırda devam eden en büyük endüstri yatırımıdır, ortalama 4 milyon ton/yıl yassı çeliğin ithal ikamesine katkı sağlayacağız. Bu yatırım yardımıyla ülkemize 1500’ü aşkın ilave istihdam yaratacağız.”

Tosyalı, BMC’nin çoğunluk hisselerini devraldıktan sonrasında yaptıkları yatırımlar, internasyonal pazarlarda haiz oldukları kuvvetli replikasyon ve bilinirlikleri sonucu 2022’de BMC’nin, müdafa sanayisi kara araçları üreticileri içinde ihracat lideri bulunduğunu bildirerek, “Müdafa sanayisi genelinde de en fazlaca ihracat icra eden 5. şirket konumuna ulaştık. Yaptığımız başarı göstermiş hamleler sonrası, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve birçok ülke müdafa sanayisi alanında yatırım yapmak suretiyle bizi ülkelerine çağrı etmeye başladı. Tosyalı grubu olarak gerçekleştirdiğimiz toplam büyüklüğü 2,5 milyar dolara ulaşan ihracat içinde artık müdafa sanayisi de mühim yer tutuyor. Ve bunun giderek büyüyeceğine inanıyoruz. Türkiye müdafa sanayisinin neler yapabileceğini dünyanın her yerinde BMC ile de göstermek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Tesisin BMC için müdafa sanayisinde mühim kilometre taşı haline geldiğini ve daha burada yapacakları fazlaca işlerinin bulunduğunun altını çizen Tosyalı, Türk Silahlı Kuvvetlerine sağlanan hizmetlerin kesintisiz ve daha da geliştirilerek devam etmesi, çalışanların haklarının korunması ve iyileştirilmesi, tesisin altyapısının modernize edilmesi için lüzumlu yatırımların yapılması mevzularında var güçle çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.