Almanya, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankı vermesine yeşil ışık yaktı

Dışişleri Bakanı Baerbock Fransız LCI televizyonu muhabirinin, Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları teslim etmesi halinde nasıl sonuçlanacağını sorması üstüne, “Şu anda bu sual sorulmadı sadece sorulsaydı buna engel olmazdık.” dedi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, “Ukrayna’daki duruma izleyici kalmayacağız. Leopardlar mevzusunda Almanya ile antak kalma sağlayamazsak, çağdaş tanklarının bir kısmını savaşan Ukrayna’ya bağışlamaya hazır ülkelerden oluşan daha minik bir koalisyon kuracağız.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Baerbock’un bu açıklaması Alman basını tarafınca “Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmesine yeşil ışık yaktı” şeklinde yorumlandı.

Litvanya, Letonya ve Estonya’nın dışişleri bakanları da Ukrayna’ya Leopard tanklarının gönderilmesi için Almanya’ya çağrıda bulunmuştu.

Üç ülkenin bakanları, Twitter hesaplarından, “Almanya’yı Ukrayna’ya Leopard tankları sağlamaya çağırıyoruz. Bu, Rus saldırganlığını durdurmak, Ukrayna’ya yardım etmek ve Avrupa’da barışı hızla tekrardan sağlamak için gereklidir. Avrupa’nın önde gelen gücü olarak Almanya’nın bu mevzuda hususi sorumluluğu vardır.” paylaşımında bulunmuştu.

– Leopard tankları

Almanya’nın ürettiği Leopard tankları, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan şeklinde AB ve NATO devletlerinde bulunuyor.

Dünya genelinde çeşitli ordularda hizmet veren ortalama 2 bin 670 Leopard 2 tankı mevcut. Ortalama 64 ton ağırlığındaki Leopard tankları, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetrelik yivsiz top namlusuyla 5 bin metreye kadar hedefleri vurabiliyor.

Polonya ve Finlandiya şeklinde Avrupalı müttefikler, Ukrayna’ya bu tankları göndermeye hazır olduklarını ve Berlin’in onayını beklediklerini ifade etmişti. Sadece Leopard tankları Almanya’da üretildiği için Ukrayna şeklinde başka ülkelerde kullanılması için Almanya’nın onayının alınması gerekiyor.

Yoruma kapalı.