Almanya, Kıbrıs’ta oluşturmak istenen huzura karşı çıktı! Baerbock: Söz konusu değil

Baerbock ile Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Berlin’de yaptıkları görüşmenin peşinden ortak basın toplantısı düzenlendi.

Görüşmede, Kıbrıs mevzusunun ele alındığını aktaran Baerbock, “Almanya, sıkı bir halde sizin tarafınızda duruyor. Bir çözüm yalnız BM kararlarına dayalı olabilir. Kıbrıs’ta iki devletli çözüm söz konusu olması imkansız.” ifadesini kullandı.

Baerbock, Kıbrıs meselesinde yalnız Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına dayalı bir çözüm olabileceğini vurgulayarak, GKRY’yi yeni önerilerde desteklemeye hazır olduklarını kaydetti.

– İran’ın Berlin Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

İran’daki duruma da değinen Baerbock, İran’da yalnız protestolara katıldıkları için 2 kişinin daha idam edildiğini aktararak, “Halkına gözdağı vermek için kendi gençliğini katleden bir rejimin geleceği yoktur.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Baerbock, İran’ın kendi halkına yönelik acımasızca baskı yapmasının ve 2 kişinin idam edilmesinin sonuçsuz kalmayacağını açıkça ifade etmek için İran’ın Berlin Büyükelçisi’nin bir kez daha Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bilgisini paylaştı.

– “Brezilya halkıyla ve kurumlarıyla dayanışma içindeyiz”

Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçilerinin Ulusal Kurultay, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye baskın düzenlemesiyle ilgili de Baerbock, bunun Brezilya demokrasisinin kalbine yönelik bir hücum bulunduğunu belirterek, saldırıyı kınadığını söylemiş oldu.

“Dünyanın neresinde olursa olsun demokrasilere saldırılırsa, bu daima özgürlüğümüze ve değerlerimize yönelik bir saldırıdır.” diyen Baerbock, bundan dolayı özgür ve adil seçimlerde yeni hükümeti seçen Brezilya halkıyla ve kurumlarıyla dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Yoruma kapalı.