Akıllı termostatlar gerçekten tasarruf etmenizi sağlıyor mu? 

 Chris Baraniuk | Teknoloji ve İş Dünyası Muhabiri

akıllı termostat

Kaynak, Getty Images

Dominic McCann, birkaç yıl ilkin akıllı termostatının bir veri hazinesi bulunduğunu fark etti. Peşinden onu hacklemeye karar verdi. Böylece termostatının gün süresince iyi mi çalıştığını takip edebilecekti.

Açık kaynak kodlu yazılım kullanarak termostatın verilerine online olarak ulaşan McCann, termostatın belli odalardaki ısı değişimlerine nazaran hareketini gösteren grafikler hazırladı.

Mesela salon kapısını değişik bir modelle değiştirdiğinde sistem bu farkı derhal anlamıştı.

İngiltere’nin Manchester şehrinde yaşayan ve teknik bilgisi bulunan McCann, bu değişimleri görünce derhal daha çok enerji iyi mi tasarruf edebileceğine dair yöntemler düşündü.

Hayat pahalılığına karşı tedbir

Hızla artan enerji tutarları ve yaşam pahalılığı kriziyle boğuşan insanoğlu, enerji faturalarını iyi mi düşüreceği mevzusunda düşünce yürütmeye başladılar.

Akıllı termostatlar akıllı telefon ya da tablet ile uzaktan programlanabiliyor. Üreticiler bunun pazarlamasını senelerdir para tasarrufu sağladığını ön plana çıkararak yapıyordu. Seneler içinde kullananların enerji harcamalarına dair detaylı bilgiler ortaya çıktı ve bilhassa otomatik ısı kontrolü önerilmeye başlandı.

Sadece akıllı termostatların faydasına dair tartışmalar devam ediyor. Bazı araştırmalara nazaran akıllı termostatlar devamlı enerji kullanımını düşürmüyor.

Bazı markalar ısı yönetimini kolaylaştıran sistemlere haiz olduklarını söylüyor. Evinizi iyi mi ısıttığınızı anlıyor, evde bulunmadığınız zamanları tespit ederek otomatikman kullanımı azaltıyor. Böylece tasarruf ediyorsunuz.  

Akıllı termostatlar size o ayki kullanım miktarınızı ve tahmini ödemenizi, önceki yılla kıyaslamaları, o yılki ve önceki yılki hava koşullarını söylüyor. Evde kimse yokken enerji tasarrufu sağlıyor, açık pencere var ise tespit ediyor ve o odanın ısınmasını azaltıyor, ısıtmanın açık olacağı saatleri ayarlamayı sağlıyor.

Yaşam pahalılığına rağmen bazı akıllı termostat üreticileri kullananların bütçelerini aşmamalarını sağlamak için aylık tahmini faturayı gösteren yazılım güncellemeleri getirdi. Ek olarak odadan odaya karşılaştırma da yapılabiliyor. Böylece insanoğlu evde hangi odanın daha çok ısınmaya gerekseme duyduğunu ortaya çıkarıyor.

Yüzde 10’a kadar tasarruf sağlayabilir

S&P Global Pazar araştırma şirketinden sanayi analisti Neil Barbour’a nazaran dünya genelinde 75 milyondan fazla akıllı termostat kullanılıyor ve 2025’e kadar bunun iki katından fazla olacağı öngörülüyor.

Akıllı termostatlar, ev ısınma ve soğutmasında ev başına ortalama yüzde 10’a kadar tasarruf sağlayabiliyor.

Barbour ve ekibinin yapmış olduğu bir hesaplamaya nazaran 2026’ya kadar akıllı termostatlı ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemleri kullanılırsa, ABD genelinde, neredeyse Mississippi eyaletinin 2020’deki toplam enerji kullanımı kadar bir enerji tasarrufu sağlanabilir.

Sadece insanların bu aleti iyi mi kullandığı mevzusu, sonucu değiştirebiliyor. Şu sebeple insanoğlu akıllı termostatın düzenlemiş olduğu ısı ya da soğutma programlarını manuel olarak değiştiriyor.

‘Enerji kullanımı mevzusunda bilgilendirme lüzumlu’

Bu mevzuda araştırma meydana getiren ve PassiveLogic teknoloji firmasında çalışan Brent Huchuk kendi ısınma ve soğutmalarını etken olarak yöneten bazı kullananların akıllı termostatlardan daha iyi olabildiğini söylüyor.

Ek olarak evden çalışmaya geçilmesiyle beraber insanoğlu evden çıkmadığı için akıllı termostatların ısıyı düşürecek fırsatı olmadığını ve bunun sınırı olan tasarruf sağlayabildiğini ekliyor.

Akıllı termostatların evinizdeki termostata uyumlu olup olmadığını da denetim etmeniz gerekiyor. Mesela enerji tasarruflu bir model kullanıyorsanız akıllı termostata gerek olmayabilir.

Huchuk, gelecekte, akıllı termostatların gerçek zamanlı olarak enerji fiyatlarını takip edebileceğini ve evlerin enerji fiyatının en uygun olduğu saatte ısıtılabileceğini ekliyor.

University College London’dan Enrico Constanza, insanlara enerji kullanımları hakkında bilgilendirme yapılması icap ettiğini söylüyor. Mesela evi sabah ısıtmak daha maliyetliyse bunu bilmeleri gerekiyor.

“İnsanların enerjiyi iyi mi harcadıklarını anlamalarını kolaylaştırmak bir fark yaratabilir.”

Yoruma kapalı.