AK Partili Kılıç dikkati çekti: Alman makamlarıyla görüşmelerde bulunduk

Temaslarda bulunmak suretiyle Almanya’ya gelen ve Türkiye’nin Essen Başkonsolosluğu’nda Türk sivil cemiyet kuruluşları ve derneklerin temsilcileriyle bir araya gelen Kılıç, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunmuş oldu.

Son dönemlerde Batılı ülkelerde artış gösteren yabancı düşmanlığı motifi içeren saldırıları yakından takip ettiklerini söyleyen Kılıç, “Bildiğiniz gibi bizim tüm temsilciliklerimizde, dünyanın çeşitli vatanlarında olduğu şeklinde Almanya’da da güvenlik alanından görevli olan ataşelerimiz var. Bununla beraber tüm başkonsolosluklarımız ve büyükelçiliğimiz tüm yurttaşlarımızın güvenliği ve hayatlarını en iyi şekilde idame ettirebilmeleri ve onlara destek olmaları açısından görevdeler.” dedi.

Kılıç, Alman makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde ırkçı saldırılar konusunu dile getirdiklerini aktararak, “Heralde üzücü vakalar fakat biz bu tarz şeyleri senelerdir Alman makamlarına söylüyoruz. Burada biz (yabancı düşmanı saldırılarında) artış trendi görüyoruz. Burada bir sorun var. Almanya’da yine ortaya çıkmaya çalışan bir ırkçılık yapısı söz konusu. NSU davasıyla bu gün yüzüne çıktı, sonrasında NSU 2.0 diye adlandırılan bir süreç yaşandı ve yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

– “SADECE MÜSLÜMANLARA DEĞİL YAHUDİLERE DE SALDIRILAR YAPILIYOR”

Bir tek Müslümanlara değil, Yahudi dinine mensup kişilere de saldırılar yapıldığına işaret eden Kılıç, şunları kaydetti:

“Bunların hepsini genel olarak değerlendirdiğimizde bir yabancı düşmanlığının, aşırı sağ diye tabir ettiğimiz siyasal anlamdaki akımların tesirinin bulunduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili olarak güvenlik bürokrasimizin, bununla beraber haber alma teşkilatımızın Alman makamlarıyla görüşmeleri ve istişareleri söz konusu. Bizim de parlamentolar düzeyinde hem yerelde hem federal hükümetlerle görüşmelerimiz oluyor ve devam edecek. Biz bunu, kaygı verici bir artış olması sebebiyle de yakından takip ediyoruz. Umut ederim ki Alman makamları en kısa sürede bu saldırıların arkasında olan faillerin tüm haritasını doğrusu arkasındaki yapının bu ağın ortaya çıkması, var ise eğer bürokrasideki uzantılarının yakalanması ve bataklığın kurutulması mevzusundaki çalışmaların yapılması gerekiyor. Doğal olarak bunu da takip ediyoruz.”

Kılıç ek olarak Almanya’da yaşayan Türklere bu yıl Türkiye’de yapılacak seçimlerde kesinlikle sandığa gitmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.