AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan’dan 8 Mart mesajı

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan, Kahramanmaraş’ın 11 ilinde meydana gelen ve 46 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremler nedeniyle Dünya Kadınlar Günü’nün hüzünle kutlandığını belirterek, kadınların birlikte yaraları saracağını söyledi. depremin.

İlhan, “Bugün, dünyanın her köşesinde üreten, ürettikleri ile ülkesine ve milletine değer katan, azim ve kararlılıkla mücadele eden emekçi kadınların günüdür. 6 Şubat’ta yaşadığımız depremler. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımızın liderliğinde AK Parti olarak 2002 yılından bu yana hem temel insan haklarının hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi amacıyla kadınların hayatın her alanında aktif rol alması ve karar alma mekanizmalarında yer alması için birçok hüküm getirmiştir.

“KADIN İSTİHDAMA KATILIM ORANI YÜZDE 67,6”

İlhan, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’ndaki namus ve namus cinayeti cezalarının artırılması, iş kanunundaki eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izni başta olmak üzere aile ve çalışma hayatı uyumlaştırılmıştır. Ayrıca engelli çocuğu olan annenin 5 yıl erken emekliliği var. AK Parti döneminde fırsatlar ve benzeri birçok anlaşma hayata geçirildi. Böylece kadınların güçlendirilmesi, özellikle de eşitlik yasal olarak güvence altına alındı. AK Parti olarak eğitimi fırsat eşitliğinin en önemli aracı olarak kabul ettik. Bu noktada önemli adımlar attık. Kadınların eğitim seviyeleri yükseldikçe iş imkanlarının arttığını biliyoruz. “İşgücüne katılma oranı yükselişte. Son verilere göre yükseköğretim mezunlarının işgücüne katılım oranı %67,6. Yine 2002’de yükseköğretimdeki kız öğrenci oranı %13,5 iken, bu rakam eğitimdeki kararlılığımızla 2022’de %48,5’e ulaştı” dedi.

“KADIN İSTİHDAMINI 6 MİLYONDAN 10 MİLYONA ÇIKARDIK”

İlhan, yasal düzenlemelerin kadınların çalışma hayatına katılımının ve girişimci olmalarının hibe ve destek fonları yoluyla desteklenmesine olanak sağladığına işaret ederek, “Kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 27’den yüzde 35’e, kadın işgücüne katılım oranı ise yüzde 35’e çıkarıldı. %10,4 olarak hedeflenen kadın işveren oranı %13,2 oldu.Kadın istihdamını 6 milyondan 10 milyona çıkardık.Terörle mücadelede kadınlar ve kaçırılan dağ kızları için mücadele ettiğimiz gibi, kadına yönelik şiddetle mücadelede de kararlıyız. Hem bizi hem de dünyayı yaralıyor.” Anayasa ve TCK’da yaptığımız değişiklikler ve çıkardığımız yasalar kadına yönelik şiddetle mücadeledeki kararlılığımızın göstergesidir. Son düzenleme ile iyi hal uygulamasını kaldırdık. Takım elbise ve kravatlar artık takdir indirimi sebebi sayılmayacak” dedi.

“DEPREMDE YARALANAN KADINLARIMIZIN YARALARINA DESTEK OLALIM”

İstanbul İl Kadın Kolları Teşkilatı’nın depremin ilk gününden itibaren özellikle kadın ve çocuklar için yanlarında olduğunu vurgulayarak yaralarını sarmaya çalıştıklarını ve şöyle devam etti:

“Kurum olarak yüzyılın felaketini yaşayan vatandaşlarımızın acısını ve ızdırabını yüreğimizde hissediyor, acılarını paylaşıyoruz. Depremin etkilediği Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman bölgelerine yaptığımız ziyaretlerde Deprem sonrası şehrimize gelen misafirlerimizin öncelikli ihtiyaçlarının yanı sıra deprem bölgelerine gidecek olan yardım malzemelerini hazırlayarak, bunların yerini tespit etmek ve tedarik etmek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.Bu yıl 8 Mart’ta Uluslararası Kadınlar Günü’nde Kadın Kolları Teşkilatlarımızla depremden etkilenen kadınların yanında olmaya karar verdik.’Tavole Calde’ ile depremzedelerimizin yemekhanelerini yeniden kurabilmeleri için Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda mutfak takımları hazırladık. kampanya. Bu setleri teslim ediyoruz. Devlet ve millet el ele bu süreci atlatacak ve depremin yaralarını hep birlikte saracağız. Hayatın her alanında büyük bir sorumluluğu olan, nesillerin eğitiminde büyük payı olan, emeği ve emeği ile. Birlikte yaşayan tüm emekçi kadınlara günaydın

Yoruma kapalı.