Afganistan: Taliban kadınların Kabil’deki parklara girişini yasakladı

Kabil'deki bir lunaparkta 2017'de çekilen bir fotoğraf

Kaynak, AFP

Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban kadınların Kabil’deki parklara girişini yasakladı.

Ahlak ve Erdem Bakanlığı’ndan bir sözcü BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, başkentteki parkları yöneten kişilere kadınların içeri alınmasına izin vermemeleri emirini ilettiklerini söylemiş oldu.

Taliban parklarda Şeriat kanunlarının uygulanmadığını ileri sürüyor.

Afganistan’da Ağustos 2021’de Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana kadınların hak ve özgürlüklerinde mühim gerilemeler yaşandı.

Taliban’ın haremlik-selamlık ilkeleri uyarınca kadınların parkları ziyareti Pazar, Pazartesi ve Salı günleriyle sınırlandırılmış, öteki günlerde de adamların girişine izin verilmişti.

Şimdi hanımefendiler yanlarında adam akrabaları olması durumunda dahi parklara alınamayacak.

BBC’ye konuşan Terbiye ve Erdem Bakanlığı sözcüsü Muhammed Akif, “Bu sonucu almak zorundaydık zira son 15 ay içinde, tüm çabalarımıza rağmen insanoğlu parklara gidiyor ve şeriat kanunlarına saygı göstermiyordu” dedi.

Akif “Sınırlamalar yanlarında mahrem bir adam olsa bile tüm hanımefendileri kapsıyor” diye konuştu.

Taliban

Kaynak, Getty Images

Kadınların parklara giriş yasağı çoğu zaman çocuklu ailelerin gittiği, dönme dolap ya da çarpışan arabaların olduğu lunaparkları da kapsıyor.

Yasak şu an için bir tek Kabil’de geçerli görünüyor. Sadece geçmişte bu tür uygulamalar kısa süre içinde tüm ülkeye yayılmıştı.

Reuters haber ajansının bir park girişinde konuşmuş olduğu bir bayan içeri alınmaması karşısında duyduğu hayal kırıklığını şu şekilde dile getirdi:

“Bir bayan çocuklarıyla beraber gelmişse parka girmesine izin verilmesi gerekir.

“Bu çocuklar aslına bakarsan güzel bigün göremediler. Bari parklarda eğlenip oyunlar oynayabilsinler.”

Afganistan’da Taliban yönetimi altında kadınların hak ve özgürlüklerine çeşitli sınırlamalar getirildi.

Daha çok hak ve özgürlük talep eden hanımefendiler şiddete uğradı.

Ülkede kadınların yanlarında mahrem bir adam olmaksızın gezi etmelerine izin verilmiyor.

Taliban’ın genç kızların okula gitmelerine tekrardan izin vereceğini söylemesine rağmen bu yönde bir ilerleme de sağlanmadı.

Bazı hanımefendiler sıhhat ve eğitim benzer biçimde sektörlerde çalışmaya devam ederken, birçok kadının işlerine son verildi.

Mayıs ayında kabul edilen bir kararname doğrultusunda kadınların cemiyet içinde burka giymesi zorunluluğu getirildi.

Taliban 1990’larda ilk kez iktidara geldikleri devrin aksine bu kez kadınların baskı altına alınmayacakları taahhüdünde bulunmuştu.

Kadınların haklarına Şeriat hukuku çerçevesi içinde saygı göstereceklerini, çalışmalarına ve eğitim almalarına karşı durmayacaklarını söylemişlerdi.

Batılı diplomatlar derin ekonomik kriz içindeki Afganistan’a yardım fonları aktarılmasının ülkede kadınların iyi mi işlem gördüğüne bağlı olacağını belirtiyor.

Yoruma kapalı.