AFAD’dan depremzedelerin tahliyesiyle ilgili açıklama

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı sosyal medya hesapları ve WhatsApp gruplarında yer alan “afetzedelerin durumlarını gösteren AFAD kartı alması gerektiği” iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

AFAD Başkanlığı’nın konuyla ilgili 8 Şubat’ta kamuoyuna bilgi verdiği hatırlatılan açıklamada, afetzedelerin kentlerini terk etmek isteyip barınma ihtiyacının diğer illerin kabul kapasitesi dikkate alınarak planlandığı ve sürecin ilerlediği belirtildi. depremin etkili olduğu 10 ilde açıklanan tahliye noktaları ile ileriye taşındı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Afet bölgesini kendi imkanlarıyla veya tahliye noktasına tahsis edilen araçlarla terk etmek isteyen vatandaşlarımızın gittikleri illerde barınma sorunu yaşamamaları için 10 ilde belirlenen tahliye noktalarına bildirimde bulunmaları gerekmektedir. .

Başvuru aşamasında afetzedelerin durumlarını gösteren belge talep edilemediği gibi, başvuru sonrasında AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir. AFAD’ın 8 Şubat tarihli tebliğine kadar tahliye noktalarına kendi imkanlarıyla başvurmadan ayrılanlar, valiliklere başvurmaları halinde ikamet durumlarının incelenerek oluşturulan komisyonlarca belirlenen kabul alanlarına yönlendirilecek. gittikleri illerde

Tebliğde, bu zorlu dönemde sadece resmi birimler tarafından yapılan açıklamalara saygı gösterilmesinin, tüm sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ilan edilen tahliye noktalarına gidilmeden yola çıkılmaması ve yolcuların tahliye edilebilmesi için önemli olduğu belirtiliyor. Vatandaşların haksız muamele görmesini önlemek.

Yoruma kapalı.