Adalet Bakanlığı’ndan deprem bölgeleri için hırsızlık genelgesi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla Kriminal İşler Genel Müdürlüğü, depremin meydana gelmesinden bu yana deprem bölgelerinde gerekli önlemlerin alınması için gerekli adımları başlattı. Bu süreçte deprem nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerdeki hırsızlık olaylarına ilişkin de gerekli tedbirleri aldı. Bakanlık bu konuda ayrıca Başsavcılığa “Fiziksel Ortamda İnceleme Yapılması” konulu yazı gönderdi. Sismik afetin yarattığı korku ve kafa karışıklığından yararlanılarak, moloz ve binalardan değerli eşya ve yardım malzemesi hırsızlığı yapan kişilerin derhal soruşturulması için adımlar atıldı. Bu kapsamda deprem bölgesi mahkemelerinde fiziki yapının ve UYAP sisteminin zarar görmesi nedeniyle fiziki ortamda incelemelerin yapılmasına izin verildi.

Maddede, Cumhuriyet Savcısının suç işlendiğini öğrendiği andan itibaren her türlü soruşturmayı doğrudan doğruya veya emri altındaki adlî güçler aracılığıyla yapması gerektiği vurgulanmış ve aşağıdaki maddeler eklenmiştir:

*Deprem nedeniyle adliyelere ve UYAP tesisine verilen zarar, madde uyarınca derhal soruşturma açılmasına engel olmayacaktır. 160 sayılı Kanun 5271 ve devamı söz konusu suçlar.

* UYAP’ın kullanılamadığı durumlarda fiziki belgeler üzerinden inceleme işlemleri yapılacaktır.

*Fiziksel olarak UYAP dışında oluşturulan belge veya kararlar, engel ortadan kalktıktan hemen sonra UYAP sistemine aktarılacaktır.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Depremzedelere 1 yıl kira desteği

Yoruma kapalı.