ABD’nin Türkiye ve İsveç temennisi: Olumlu seyretmesini umuyoruz

John Kirby, günlük basın brifingindeki konuşmasında, İsveç’in NATO’ya iştirak etmesi hususunda Türkiye ile İsveç’in yaşadıkları anlaşmazlıklar hakkında iki ülke adına konuşamayacağını belirterek, “Dün İsveçli yetkililerin açıkça görüşmelerin pozitif bir seyirde ilerlediğini söylediğini gördünüz. Ikimiz de sürecin kesinlikle bu şekilde olmasını umuyoruz.” dedi.

Kirby, 13 Ocak’ta Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geleceğini belirterek, iki liderin müttefiklik esasına dayanarak Şimal Kore’nin kitle imha silahları ve balistik füzelerle ilgili adımları, Çin’in Asya-Pasifik’teki agresif atılımları ve Rusya-Ukrayna Savaşı şeklinde meseleleri masaya yatıracaklarını kaydetti.

Başkan Biden’ın 17 Ocak’ta ise Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile gene Washington’da bir araya geleceğini duyuran Kirby, iki NATO ülkesinin Trans-Atlantik’in güvenlik ve ekonomik refahını güçlendirmek için ortak çabalarını teyit edeceklerini söylemiş oldu.

– GÜNEY KORE VE NÜKLEER SİLAHLANMA

Kirby, bir gazetecinin Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un nükleer silahlanmaya yeşil ışık yakmasıyla ilgili ABD’nin politikasında bir değişim olup olmayacağına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

“ABD ve Başkan Biden yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması mevzusundaki kararlılığını sürdürüyor, bu değişmedi. Kore Cumhuriyeti de nükleer tabanca istemediklerini açıkça ortaya koydu. Sadece Cenup Kore ile beraber, bu ülkenin genişletilmiş caydırıcılık yeteneklerinin geliştirilmesi için uğraşacağız.”

– “BAHMUT VE SOLEDAR DÜŞSE DAHİ SAVAŞA STRATEJİK ETKİSİ OLMAZ”

Kirby, Ukrayna’da en yoğun çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesine bağlı Bahmut’u Rusya’nın hem askeri stratejik bölge olarak gördüğünü hem de bölgedeki tuz mineral yatakları sebebiyle ekonomik saikle bu bölgeyi ele geçirmeyi düşündüklerini söylemiş oldu.

“Bahmut ve Soledar, Rusların eline geçse de savaşın seyrinde stratejik bir tesiri olmayacak.” diyen Kirby, ABD ve müttefiklerinin cenk devam etmiş olduğu müddetçe Ukrayna’yı destekleyeceklerinin altını çizdi.

– BİDEN’IN OFİSİ VE KONUTUNDAN ÇIKAN “GİZLİ BELGELER”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de Başkan Biden’ın kişisel ofisinde ve konutunda “gizli saklı belgeler” çıkmasıyla ilgili, başka yerlerin de incelenmesinin tamamlandığını söyleyerek, bundan sonrasında Hakkaniyet Bakanlığının soruşturmasının takip edileceğini söylemiş oldu.

Gizli saklı belgelere ilişkin soruşturma için hususi savcı atanacağından Biden’ın evvelde haberi olmadığını söyleyen Jean-Pierre, hususi savcı atanması haberini, Hakkaniyet Bakanı Merrick Garland’ın bugünkü basın toplantısından öğrendiklerini beyan etti.

Jean-Pierre, gizli saklı belgelerle ilgili Beyaz Saray’ın iki aydır mevzuya ilişkin niçin izahat yapmadığı, Biden’ın belgeleri niçin garajda tuttuğu, ofisi ve evindeki belgeleri başkalarının görüp görmediğine dair sorulara ise Beyaz Saray’ın resmi açıklamaları ve Biden’ın mevzuya ilişkin ifadelerinin ötesine geçemeyeceği yanıtını verdi.

Bir gazetecinin Richard Nixon’ın istifasına yol açan Watergate skandalına referans vererek gizli saklı belgelerin garajda bulunmasını “garagegate” şeklinde niteleyip, “Beyaz Saray neyi saklamaya çalışıyor?” sorusunu sorması üstüne ise Jean-Pierre, “Hiçbir şey.” yanıtını verdi.

Yoruma kapalı.