ABD’den Türkiye açıklaması

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirby, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerini kuvvetli bir halde desteklediklerini sadece öteki taraftan Türkiye ile yaşanmış olan anlaşmazlıkların bu üç ülke içinde halledilmesi icap ettiğini savundu.

Kirby, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri mevzusundaki endişelerinin bilincinde olduklarını belirterek, bu husustaki müzakerelerin sürdürülmesi icap ettiğinin altını çizdi.

– İsrail-Filistin gerginliği

İsrail ile Filistin içinde son dönemde artan gerginliğe de değinen Kirby, İsrail’in operasyonları esnasında sivillerin yaşamını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını aktararak, “Gerilimin daha da tırmanmasına yol açan her türlü eylemi kınıyoruz.” dedi.

Kirby, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Orta Doğu turu kapsamında Batı Şeria’ya gerçekleştirdiği ziyarette bölgede tansiyonun düşürülmesi yönünde de görüşmeler yapacağını kaydetti.

– Ukrayna’nın F-16 talebi

Ukrayna’nın F-16 taleplerine ilişkin bir soruya ise Kirby, Ukraynalıların kendilerini korumak için çaba sarfetmek için bu şekilde bir taleplerinin bulunmasının sürpriz olmadığını beyan etti. “Onları bu mevzuda suçlayamazsınız.” diyen Kirby, yeni bir desteğe ilişkin duyuracak bir bilginin olmadığını söylemiş oldu.

Kirby ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü 24 Şubat’ta Ukrayna’yı ziyaret edebileceğine ilişkin haberlerle ilgili ise Başkan’ın ziyaret takvimiyle ilgili informasyon veremeyeceğini aktardı.

Rusya’nın Afganistan’daki Taliban yönetiminden ABD’nin işgal sonrası bıraktığı silahları almak istediğine yönelik sual üstüne ise Kirby, bunu doğrulayacak bir bilgiye haiz olmadıklarını belirtti.

Yoruma kapalı.