ABD’de kar fırtınasında hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi

Ulusal Hava Servisi (NWS), Şimal Kutbu’ndan gelmiş olarak ülkenin ortalama üçte ikisini tesiri altına alan dondurucu rüzgarların, ülkenin orta ve doğu kesimlerinde hafta sonunda da tesirini sürdüreceğini duyurdu.

USA Today’in haberine gore, ülke genelinde yaşanmış olan hava koşullarına bağlı kazalarda şu ana kadar minimum 17 şahıs yaşamını yitirdi.

Cuma gününden bu yana ölü sayısı iki katına çıkarken, kar fırtınasının en etkili olduğu eyaletlerde meydana gelen zincirleme kazalarda da onlarca şahıs yaralandı.

Yetkililer, bazı bölgelerde saatte 115 kilometreye ulaşan kar fırtınası sebebiyle görüş mesafesinin sıfıra kadar düştüğünü belirtti.

– ÜLKEDE 1 MİLYONDAN FAZLA EV VE İŞ YERİ ELEKTRİKSİZ

Poweroutage sitesine gore, ülke genelinde 1 milyondan fazla ev ve iş yeri elektrik kesintileriyle boğuşurken, yetkililer, devam eden negatif hava şartları sebebiyle arızaların onarım edilmesinin günler alabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

ABD’de dondurucu soğuklar sebebiyle ülke nüfusunun yüzde 60’ına denk gelen 200 milyondan fazla kişiye “Kış fırtınası uyarısı yada tavsiyesi” yapılmış oldu.

Fırtına sebebiyle ülkenin orta batı kesimindeki Montana, Cenup Dakota ve Wyoming eyaletlerinde sıcaklıklar sıfırın altında 45 santigrat dereceyi görürken, Florida ve Georgia şeklinde cenup eyaletlerinde Noel Bayramı’nda üstün dereceli seviyede soğukların kaydedildiği bildirildi.

– BİDEN VATANDAŞLARA “UYARILARI DİKKATE ALIN” ÇAĞRISI YAPTI

New York, Virginia, Kentucky, Georgia, Şimal Carolina ve Oklahoma dahil birçok eyalette muhteşem hal duyuru edilirken, ABD Başkanı Joe Biden, vatandaşları ikazları dikkate almaya çağırdı.

Uçuş takip sitesi FlightAware, Noel için senenin en yoğun gezi dönemlerinden biri öncesinde 8 binden fazla uçuşun iptal edildiğini ve 25 binden fazla uçuşta gecikme yaşandığını aktardı.

Uçuşları iptal edilen ya da geciken Amerikalılar havalimanlarında mahsur kalırken, yetkililer, vatandaşlardan hava şartlarını dikkate alarak güvenli bir Noel Bayramı için mecburi olmadıkça evden çıkmamaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

– “NESİLDE BİR KEZ GÖRÜLEBİLECEK” ŞİDDETTE BİR SOĞUK

ABD’de, 21 Aralık’ta ulusal ve mahalli hava raporlama kurumları, “nesilde bir kez görülebilecek” şiddette soğuk ve karlı hava şartları mevzusunda uyarıda bulunmuştu.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), ülkenin bazı bölgelerinde son 40 senedir yaşanmamış soğuk hava şartlarının yaklaştığını duyurmuştu.

Hava durumu servisi, “Yoğun kar yağışının, seyahatleri oldukça zor yada olanaksız hale getirebileceğine ve yaşamsal çekince oluşturabileceğine” işaret etmişti.

Ek olarak, soğuk havanın etkisiyle oluşacak fırtınanın, ülkenin Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesinde 3. kategorideki kasırganın basıncına eşdeğer olacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Fırtına sebebiyle New Jersey’nin Manhattan’a bakan kıyı şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin giriş katları, taşan Hudson Nehri’nin suları altında kalırken sele maruz kalan birçok vasıta zarar görmüştü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından zarar görürken şiddetli rüzgarın getirmiş olduğu dalgalar kıyı şeridindeki bazı caddeleri ve yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirmişti.

Yoruma kapalı.