ABD’de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele geçirmeyi garantiledi

  • Yazan, Sam Cabral
  • Unvan, BBC News, Washington
Temsilciler Meclisi'nin yeni üyeleri

Kaynak, EPA-EFE/REX/Shutterstock

ABD basını, ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirmeye kafi gelecek sayıda iskemle kazanmayı garantilediğini bildirdi. 

CBS News’un tahminlerine bakılırsa, Cumhuriyetçiler ABD Kongresi’nin alt kanadında çoğunluğu elde etmek için ihtiyaç duyulan 218 sandalyeyi aldı.

Parti, Temsilciler Meclisi’ni azca bir farkla ele geçirse de bu, gelecek iki yılda Başkan Joe Biden’ın yasama gündeminde hareket alanını kısıtlamaya kafi gelecek.

Biden’ın Demokrat Partisi’nin Senato’da çoğunluğu korumasıyla bu bölünmüş bir hükümetin olacağı anlamına geliyor.

Ayrıca, eski ABD Başkanı Donald Trump 2024 Başkanlık seçimlerinde aday olacağını deklare etti.

CBS’e bakılırsa Cumhuriyetçi Parti’nin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 218 ila 223 arası iskemle kazanması planlanıyor.

Geçen haftaki ara seçimlerde Kurultay’nin her iki kanadının kontrolünü geri kazanmayı uman Cumhuriyetçilerin beklentileri gerçekleşmedi.

8 Kasım’daki ara seçimlerdeki başarısızlığın suçu büyük seviyede iki lidere yüklendi: Trump ve Senato azınlık lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell.

Salı gecesi, Trump Florida’daki Mar-a-Lago malikanesindeki bir balo salonundan 2024’te Beyaz Saray için üçüncü kez aday olacağını resmen duyurdu.

Seçmenlerin “ulusun yaşamış olduğu acının boyutunu ve ciddiyetini hemen hemen anlamadıklarını”, sadece işlerin daha da kötüye gideceğini tahmin etmiş olduğu için önümüzdeki iki yıl içinde fikirlerini değiştireceklerini söylemiş oldu.

Çarşamba günü Washington’da McConnell, Florida’dan öteki bir Cumhuriyetçi Rick Scott’ın meydan okumasını savuşturarak Senato azınlık lideri olarak tekrardan seçildi.

Bigün ilkin Kevin McCarthy, Demokrat Nancy Pelosi’nin yerine bir sonraki Temsilciler Meclisi Başkanı olmak için Cumhuriyetçilerin talibi olarak belirlendi.

Kevin McCarthy

Kaynak, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Sadece Temsilciler Meclisi Başkanı seçilebilmesi için, Cumhuriyetçi Meclis azınlık liderinin 435 üyenin çoğunluğunun desteğini alması gerekiyor.

Çarşamba akşamı Başkan Biden, partisinin çoğunluğu kazanmasından dolayı McCarthy’yi kutlama etti.

Demokrat başkan, “Geçen hafta söylediğim benzer biçimde, gelecek siyasal savaşın tuzağına düşemeyecek kadar umut verici” dedi.

“Amerikan halkı işleri onlar adına işleri halletmemizi istiyor. Onlar için mühim olan mevzulara ve hayatlarını iyileştirmeye odaklanmamızı istiyorlar.

“Ve onlar adına netice elde etmek için benimle çalışmaya istekli olan Cumhuriyetçi yada Demokrat beraberce çalışacağım.”

Yeni Kurultay 3 Ocak 2023’te göreve başlamış olacak.

Yoruma kapalı.