ABD’de 6 Ocak Komitesinin özet raporu yayımlandı

Komite, bugün oy birliği ile üstünde uzlaştığı ve 21 Aralık’ta tamamını yayımlamaya hazırlandığı raporun özet kısmını kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, eski ABD Başkanı Donald Trump, Trump’ın Avukatı John Eastman ile “öteki kişiler” hakkında Hakkaniyet Bakanlığına suçlama tavsiyesinde bulunuyor ve bakanlığın elindeki araçları kullanarak komiteden daha oldukça kanıta ulaşabileceği kaydediliyor.

Trump’ın seçim gecesi “yanlış bir zafer” duyuru etmesinin daha evvelinde planlandığına işaret edilen raporda, komitede ifade vermeyi reddeden Cumhuriyetçi Kurultay üyeleri hakkında da disiplin soruşturması çağrısında bulunuluyor.

Raporda ek olarak komitede ifade veren, Trump’ın eski danışmanları ve yakın çevresindekilerin sözlerine de sıkça yer veriliyor.

– 6 Ocak Soruşturma Komitesi(*6*)

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen Kurultay baskınını soruşturmak için Haziran 2021’de kurulan Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi, şu ana kadar halka açık 8 duruşma gerçekleştirmiş oldu, gizli saklı yada açık binden fazla kişinin ifadesini aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi.

6 Ocak soruşturma komitesinin vazife süresi bu yıl sonunda doluyor.

Komite, bugüne dek Trump’a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, bu çağrılara uymayan Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski hususi kalemi Mark Meadows “Kongreyi tahkir” ile suçlanmıştı.

Yoruma kapalı.