ABD, Sudan’daki büyükelçiliğini kapattı, personeli tahliye etti

Sudan’da 15 Nisan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çatışmalar sürerken, ABD’den yeni bir adım atıldı. Sudan ordusunun çatışma sırasında yabancı uyrukluları tahliye etmeye başladığını açıklamasının ardından ABD, Hartum’daki büyükelçilikteki diplomatik operasyonları geçici olarak askıya aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yapılan açıklamada, “Güvenliğinden sorumlu olduğumuz tüm ABD personeli ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler güvenli bir şekilde ülkeden tahliye edilmiştir. Büyükelçiliklerimizden birindeki operasyonları askıya almak her zaman zor bir karar olmuştur.” personelimizin güvenliği birinci sorumluluğumuzdur.Bu geçici kararı, destek güçleri arasındaki çatışmanın tırmanmasının ardından ortaya çıkan güvenlik endişeleri nedeniyle aldık.Çatışma, çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. Bütün bunlar göz önüne alındığında, büyükelçilik personelimiz için kabul edilemez riskler. Ve hükümetin dört bir yanındaki tahliye ekiplerini alkışlıyorum.”
Sudan’daki Amerikalıların güvenliklerinin nasıl sağlanacağı konusunda düzenli olarak bilgilendirileceğini belirten Blinken, “Sudan halkının daha fazla zarar görmemesi için Ramazan Bayramı nedeniyle ilan edilen ateşkesin uzatılması çağrısını her iki tarafa bir kez daha iletiyorum. • Tarafların özellikle sivillerin korunması konusundaki sorumluluklarına değinerek, “Uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatıyoruz. ABD, çatışmayı sona erdirmek ve sivil yönetime geçişe geri dönmek için uluslararası toplumla birlikte çabalarını sürdürmeye devam edecek.”

ÇEKİMİN İHLALİ

Ordu ile RSF arasında ilk kez 18 Nisan’da yardım sevkiyatı ve tahliyeler konusunda 24 saatlik ateşkes ilan edildi, ancak her iki taraf da ateşkesi ihlal etti. 19 Nisan’da yerel saatle 18.00’de 24 saatlik ikinci ateşkes kararlaştırıldı, taraflar ateşkese uyacaklarını açıklarken birçok noktadan patlama ve silah sesleri duyuldu. Son olarak RSF, Ramazan Bayramı için 3 günlük ateşkes ve 21 Nisan’dan itibaren sivillerin tahliyesi çağrısında bulundu.

ASKERİ YÖNETİM RSF’NİN ORDUYA KATILMASINI İSTİYOR

Sudan’da 15 Nisan’da Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah al-Burhan liderliğindeki ordu ile Konsey Başkan Yardımcısı General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki RSF arasında çatışma çıktı. El-Burhan, isyancılara karşı savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmemesi için orduya katılması gerektiğini söylerken, RSF başkanı Dagalo bunun sivil yönetimde yapılması gerektiğini savunuyor.

Yoruma kapalı.