ABD, Rus donanması ile bağlantılı 10 kuruluşu yaptırım listesine aldı

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya cenk açması dolayısıyla bu ülkenin müdafa kuruluşlarına karşılık ödetmek suretiyle donanma ile ilişkili kurumların hedef alındığı bildirildi.

Açıklamada, yaptırımlara mevzu 10 Rus kuruluşundan 6’sının müdafa ve donanmaya ilişkin alanlarda etkinlik gösterdiği, 4’ünün denizcilik faaliyetlerinde bulunmuş olduğu kaydedildi.

Gösterilen listede, Rus birliğine 15 senedir tedarik eden Rigel pil şirketi, donanmaya navigasyon, optik ve denizaltıların kontakt sitemlerini tedarik eden Elektropribor Bilimsel Araştırma Merkezi, vapur ve denizaltılara otomasyon denetim sistemleri elde eden Avora Bilimsel ve Üretim Birliği, tersane işlerinde informasyon sistemleri üstüne emek harcama icra eden Morinformasystem Agat şirketi, Rus vapur inşasında mühim rol oynayan Prometey Yapısal Araç-gereç Enstitüsü ve Denizcilik Mühendisliği Araştırma Merkezi’nin yaptırım kapsamına alındığı kaydedildi.

Öteki taraftan, sivil denizcilik faaliyetlerinde görevi olan kuruluşlar ise Rus Bilimler Akademisi Okyanus Bilimleri Enstitüsü, Technopole, Obukhovskoye ile Deniz Köprü ve Navigasyon Şirketi olarak sıralandı.

Mevzuyla ilgili izahat icra eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü vicdansız cenk için Başkan Putin ve ona destek olanlara ek ağır sonuçlar dayatmaya kararlıyız. Dünyaya fazlaca gereksinim duyulan besin ve tahıl sağlayanlar da dahil olmak suretiyle Ukrayna limanlarına yönelik Rus deniz operasyonlarının peşinden, ABD bugün Rus donanma birimlerine yaptırımlar uyguluyor.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.