ABD, o bölgedeki askeri varlığını artıracak

Austin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Müdafa Bakanı Richard Marles ile dörtlü istişare toplantısından sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülkenin kuvvet konuşlanması dahil olmak suretiyle müdafa işbirliğini derinleştirme mevzusunda anlaştıklarını belirten Austin, “Bugünkü görüşmeler üstüne, ABD kuvvetlerinin Avustralya’daki dönüşümlü varlığını artıracağız. Bu, bombardıman uçakları vazife grupları, ABD Deniz ve Kara Kuvvetlerinin kabiliyetleri de dahil lojistik ve sürdürülebilirlik işbirliğimizi de genişletecek. Beraber çalışabilirliğimizi derinleştirecek.” dedi.

İki ülkenin gelecek yıllarda müdafa sanayisi üslerini daha da entegre etmenin yollarına bakacağını dile getiren Austin, Japonya’yı da Avustralya’daki konuşlanma girişimine katılmaya çağrı edeceklerini söylemiş oldu.

Austin, Avustralya’ya yapılacak askeri yığınağın detaylarının ondan sonra iki ordu içinde netleştirileceğini açıkladı.

Avustralya Müdafa Bakanı Marles de Japonya’nın, ülkelerindeki askeri faaliyetlere ve tatbikatlara katıldığını görmek istediklerini belirtti.

Marles, “Bu hafta ilerleyen günlerde, Dışişleri Bakanı ve ben, Japonya ile 2+2 görüşmemizi yürütmek suretiyle Tokyo’da olacağız. Bugünkü toplantının mükemmel bir sonucu olarak, bu hafta sonunda Japonya’ya, Avustralya ve ABD ile tatbikatlara katılma davetiyle gidebiliriz.” dedi.

İki ülke içinde daha sorunsuz bir müdafa sanayisi üssü oluşturmak için adımlar attıklarını özetleyen Marles, askeri kabiliyetlerini ve yeni teknolojileri geliştirmek için iki ülkenin yakın emek vermesi icap ettiğini belirtti. Marles, bunun için iki ülkenin bazı düzenlemelerinin engel teşkil ettiğini ve bunu ortadan kaldırmak için beraber çalışacaklarını kaydetti.

Blinken ise Avustralya, İngiltere ve ABD’nin ortak üreteceği nükleer denizaltı için verdikleri taahhütleri en kısa zamanda yerine getirmeye uğraşacaklarını belirterek, “Ek olarak teknolojik üstünlüğümüzü korumak suretiyle, ileriye dönük güvenliğimize destek olacak şekilde siber ve suni zeka da dahil kuantum teknolojileri için bir takım başka kilit alanda da işbirliğimizi derinleştiriyoruz.” diye konuştu.

Bakan Blinken ek olarak Çin’in ekonomik baskı yöntemiyle öteki ülkeleri sindirme girişimlerine karşı Avustralya’nın yanında olduklarını dile getirdi.

ABD’de kamuoyunda Ukrayna’ya verilen desteğin anketlerde düşmüş olduğu yönündeki sual üstüne Blinken, “Birincisi, anketlere bakılırsa siyaset yapmıyoruz. ABD’nin çıkarlarına dayalı bir siyaset izliyoruz ve ABD’nin çıkarları açıkça Ukrayna’nın Rusya’nın bu saldırısına karşı kendisini savunmasına destek ve yardımı öngörüyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Rusya toprakları içinde Rus hava üslerini vurmasına ilişkin soruya ise Blinken, “bu saldırıyı desteklemedikleri” yanıtını verdi.

Yoruma kapalı.