ABD Merkez Bankası’ndan faiz artırıma sinyali

Waller, Amerikan fikir kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Fed’in para politikasında sıkılaşmaya gitmesinin üstünden ortalama bir senenin geçtiğini söyleyen Waller, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için faiz artırımlarına gidildiğini anımsattı.

Waller, faiz artırımlarının amacının talebi ve ekonomik aktiviteyi yavaşlatarak enflasyonun düşüşünü desteklemek olduğuna işaret ederek bazı sektörler ve tüketici harcamalarında bunun yansımalarının görüldüğünü dile getirdi.

İstihdam tarafındaki iyileşmeye atıfta bulunan Waller, mütevazı bir ekonomik büyümeye karşın iş gücü piyasasının kuvvetli olmasının Fed’e enflasyonu düşürmeye odaklanması için alan sağladığını belirtti.

Waller, geçen yıl aralıktaki ılımlı seyrine devam etmesine karşın, enflasyonun görünümü mevzusunda hâlâ davranışlarında ölçülü bulunduğunu ve para politikası sıkılaştırmasının devamını desteklediğini söyledi.

Mevcut veriler dikkate alındığında ileride daha azca türbülans göründüğünü dile getiren Waller, “Bir sonraki görüşmede 25 baz puanlık bir artıştan yanayım. Yüzde 2’lik enflasyon hedefimize doğru gidecek oldukca yolumuz var ve para politikasındaki sıkılaştırmanın devam etmesini desteklemeyi umuyorum.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.