ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye minnettarız

Günlük basın toplantısında Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklediğini ve mevcutların modernize edilmesi gerektiğine inandığını aktararak bu mevzuda Kongredeki muhataplarıyla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

NATO üyesi olarak Türkiye’nin ittifaka mühim katkılar sunduğunu ifade eden Price, “Türkiye ile oldukça yapıcı bir ilişkimiz var. Türkiye’ye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız saldırıları dahil günümüzün en acil sorunlarının birçoğunun ele alınmasında oynadığı rol için minnettarız.” diye konuştu.

Türkiye’nin yapıcı görevi olmasa Tahıl Koridoru Anlaşması’nın imzalanamayacağını söylemenin abartı olamayacağını söyleyen Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin Ukrayna’daki harp bağlamında münhasır pozisyonunu kullanarak attığı adımlar için Türkiye’ye minnettar olduklarının altını çizdi.

Price, öteki taraftan Türkiye’nin kendi güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya bulunduğunun bilincinde olduklarını dile getirerek “Türkiye, kendi topraklarında, öteki tüm NATO müttefiklerinden daha çok terör saldırısına maruz kaldı.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Türkiye’nin “yapıcı bir NATO üyesi” olduğuna işaret eden Price, DEAŞ’la savaşım dahil terör ile mücadelede Türkiye’nin rolüne vurgu yapmış oldu.

Price ek olarak Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki diyaloğun da yapıcı bir halde ilerlemesini teşvik etmeye devam edeceklerini kaydetti.

– Batı Şeria’da artan gerginlik

Price son dönemde İsrail ve Filistin içinde artan gerginliğin de kaygı verici bulunduğunu belirterek “Batı Şeria’daki durumdan kaygı duyuyoruz.” dedi.

Price, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmaya yönelik adımlarında hemen hemen mekan mevzusunda bir karara varılmadığını ve çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Yoruma kapalı.