AB Temel Haklar Ajansı: Covid salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’da Yahudi düşmanlığını körükledi

Yusuf Özkan, Lahey 

Holokost

Kaynak, Getty Images

Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Ajansı’na (FRA) nazaran, koronavirüs salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa genelinde Yahudi düşmanlığının yoğun şekilde artmasına niçin oldu. Bilhassa Covid salgını esnasında web üstünden yayılan komplo teorileri ve düzmece haberler, Yahudilere yönelik nefret kampanyasına dönüştü.

FRA tarafınca bugün açıklanan raporda, koronavirüs salgını esnasında aslına bakarsanız mevcud Yahudi düşmanı söylemin tekrardan canlandığı vurgulandı.

Rapora nazaran, bilhassa toplumsal medya üstünden yayılan düzmece haber ve komplo teorileri sebebiyle Yahudiler hedef haline getirildi.

Raporda, çevrim içi nefret ve dezenformasyon kampanyası ile Yahudi Soykırımı’nın (Holokost) önemsizleştirildiği ve inkar edildiğine yer verildi.

Salgın döneminde uygulanan karantina sebebiyle Avrupa’da Yahudilere yönelik fizyolojik saldırıların sayısı azaldı. Sadece çevrim içi Yahudi karşıtı söylem arttı.

AB Temel Haklar Ajansı’nın raporuna nazaran, Avrupa genelinde Yahudi düşmanlığındaki keskin artışın bir başka mühim sebebi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Kremlin yönetiminin söylemleri oldu.

Raporda, Rusya’nın dile getirmiş olduğu “Ukrayna’daki ‘Nazi liderliği’ ve Ukraynalıların öne sürdüğü soykırım vakaları ile ilgili imaları” örnek yayınlandı.

FRA: ‘Nazi’ ve ‘Soykırım’ terimleri yanlış kullanıldı

FRA’ya nazaran, “Nazi” ve “soykırım” terimleri de yanlış kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna hükümetini tanımlamak için “Nazi” ve “soykırım” benzer biçimde terimleri kötüye kullanarak, işgali haklı çıkarmaya çalıştırması, antisemitik saldırıların artmasına katkıda bulunmuş oldu.

AB Temel Haklar Ajansı’na nazaran, Yahudi karşıtlığı, Avrupa toplumlarında ciddi bir mesele olmaya devam ediyor. Her AB üyesi ülkesi, Yahudi nefretine ilişkin vakaları değişik kaydettiği için de, birlik içinde antisemitizmle etkin halde savaşım edilemiyor.

FRA’ya nazaran, şu anda bir tek 14 AB üyesi ülke, bu mevzuda ulusal fiil planlarına haiz.

Halen sekiz ülke de bu şekilde bir plan üstünde çalışıyor. Sadece Portekiz ve Macaristan benzer biçimde bazı ülkelerde asla veri tutulmuyor. 

FRA Başkanı Michael O’Flaherty, “Yahudilere karşı nefret ve önyargıyla daha iyi savaşım edebilmemiz için, AB ülkelerinin raporlamayı teşvik etme ve kaydı iyileştirme çabalarını hızlandırmasının tam zamanı” dedi. 

Yoruma kapalı.