AB, 300 milyar avroluk projenin başına İtalya eski Başbakanı’nı getiriyor!

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ta yer alan haberlere göre, 75 yaşındaki Draghi, Çin’in yeni İpek Yolu olarak nitelendirilen “Bir Kuşak Bir Yol” projesine alternatif olarak oluşturulan AB’nin Global Gateway’inin liderliğini üstlenecek. Brüksel’de görüşülüyor.

Rapora göre, destekçileri tarafından “Süper Mario” olarak adlandırılan Draghi, AB’nin 300 milyar Euro’luk Küresel Ağ Geçidi altyapı girişimine öncülük edecek nüfuza sahip. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Draghi’nin AB’nin özel elçisi olarak atanmasına sempati duyduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı olarak Mario Draghi, borç krizi sırasında Euro bölgesini bir arada tuttu.

Tecrübeli bir merkez bankası yöneticisi ve ekonomi profesörü olan Draghi, 2008 mali krizi etkisini sürdürürken 2011’de ECB’nin başına geçtiğinde “avro bölgesini kurtaran yönetici” olarak övüldü.

ECB’den sonra İtalya’nın başbakanı olan Draghi, ülkesini salgına sürükledi.

– 300 MİLYAR AVRO PROJE

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Aralık 2021’de ‘Global Gateway’ adlı yeni AB stratejisini tanıttı. Ancak duyurular bir yana, o zamandan beri çok az şey yapılırken, Brüksel’de Çin’e karşı hiçbir şey yapamayacağı endişeleri de dile getirildi.

İlginç bir şekilde, Global Gateway’in nasıl işletileceği konusunda AB’de şu ana kadar nihai bir karar alınmadı.

Global Gateway, AB’nin en önemli jeo-ekonomik projesi olarak öne çıkarken, AB’nin ekonomik ağırlığını daha politik bir şekilde kullanmayı ve Çin’in artan küresel nüfuzunu geri püskürtmeyi amaçlıyor.

Bu amaçla, AB kurumları, Üye Devletler ve özel sektör, ortak ülkelerde yakın koordinasyon içinde büyük altyapı projelerini hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Kamerun’da bir baraj, Arjantin veya Şili ile bir lityum madenciliği ortaklığı ve AB ile Kuzey Afrika arasında bir deniz altı kablosu gibi projeler, şu anda Brüksel’de tartışılan 70 olası küresel geçit arasında yer alıyor.

Plana göre AB, gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı yatırımları için 2027 yılına kadar 300 milyar Euro sağlayacak. Bu kaynak, dijital dönüşüm, telekomünikasyon, ulaşım, enerji ve sağlık gibi alanları hedef alacaktır. AB, bu alanlardaki yatırımlar için elverişli koşullu finansman sağlayacaktır.

Yatırım alabilmek için hukukun üstünlüğü, çevre, demokrasi, insan hakları gibi çeşitli alanlarda standartlara uygunluk aranacak.

Bu stratejinin finansmanının yaklaşık 135 milyar Euro’su AB sürdürülebilir kalkınma fonlarından, 18 milyar Euro’su AB bütçesinden ve 145 milyar Euro’su Avrupa’daki çeşitli kalkınma ve finans kurumlarından gelecek.

Çin’in Kuşak ve Yol projesi, katılımcı ülkeler arasındaki ulaşım altyapısını iyileştirmeyi ve ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında demir, karasal ve dijital bağlantılar, köprüler, petrol ve gaz boru hatları, lojistik üsler, enerji santralleri, havaalanları ve limanlar gibi önemli tesislere yatırım yapılıyor.

AB planının Çin’in programına alternatif olması dikkat çekti.

“Tek Kuşak, Tek Yol” projesi ile dünya çapında otoyollar, limanlar ve demiryolları inşa ediyor. Çin, projeleri Avrupa’ya uzanan siyasi ağlar ve ekonomik bağımlılıklar oluşturmak için kullanacak.

Çin’in programının ülkeleri sürdürülemez borç seviyelerine sürüklediği de iddia ediliyor.

Yoruma kapalı.