85 milyonun tek yürek olma günü

YÜZYILIN FELAKETİ

1939’da Erzincan’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki ve 17 Ağustos 1999’daki 7,4 büyüklüğündeki Marmara depreminin ardından Türkiye dün art arda iki depremle sarsıldı. Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, yerin 7 kilometre derinliğinde saat 04.17 sıralarında meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem, 10 ilde hissedildi. Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Osmaniye, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana ve Kilis’te binaları yerle bir eden depremin artçı sarsıntıları da yıkıcı oldu.

Bu depremden yaklaşık 9 saat sonra saat 13.24 sıralarında merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İkinci deprem ise Gaziantep, Malatya, Hatay, Adana, Mersin, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Samsun, Ankara, Muğla, Sakarya, Ordu, Kırşehir, Düzce’de hissedildi. 14 saatte 185 artçı sarsıntı meydana geldi, 10 ilde 6 bin 216 bina yıkıldı, 3’ü asker 2379 kişi hayatını kaybetti, 14 bin 483 kişi yaralandı ve 7 bin 840 kişi kurtarıldı. Deprem, Türkiye’nin Afet Müdahale Planı kapsamında 4. derece olarak ilan edilmesine rağmen, deprem Suriye, Lübnan, Irak ve Mısır’da da hissedildi.

7 GÜNLÜK ULUSAL SABAH DUYURULDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, “Geçen yüzyılda 1939 Erzincan depreminden sonra deprem en büyük afet oldu. Depremin ardından devletimiz tüm kurumlarıyla harekete geçti. Mevcut kadromuzla çalışacağız. depremden etkilenen 10 ilin valiliklerine 10 vali daha atandı AFAD, Kızılay gibi doğrudan afet yardım görevi olan kurumlarımız bölgeye ekiplerini gönderdiler.Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere kurumlarımız ve afet çalışmaları için altyapı ve eğitime sahip belediyeler hizmete açıldı. NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) yanı sıra 45 ülke yardıma çağrıldı.” Bu büyük afeti yaşıyor ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. İnşallah ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içinde bu felaket günleri geride bırakacağız. Gün 85 milyon bir kalp bir nabzın günüdür.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Depremler nedeniyle 7 günlük milli yas ilan edilmiş olup, yarın yarıya kadar bayrağımız çekilecektir. 12 Şubat Pazar günü gün batımına kadar direk”.

13 DEPREM BAKANI BÖLGEDE
Devlet, tüm kurum ve yetkilileriyle depremden etkilenen illere iniş yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, K.Maraş’a; Hatay’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Gaziantep’te, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu Osmaniye’de, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Adıyaman’da, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Malatya’da; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Diyarbakır’da; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Şanlıurfa’da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Adana ve Osmaniye’de; Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kilis’e gitti.

BAHÇELİ, AKŞENER VE DESTICI İLE BULUŞTU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parti Genel Başkanı İyi Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve parti başkanı Felicity Temel Karamollaoğlu ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan ve liderler, deprem sonrası bölgede durum ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ANKARA

Barış SAVAŞ-Halit TURAN- Dilhan DUMANOĞLU- Mevlüt HASGÜL – Ömer ÇETİN- Mehmet BONCUK – Ziya RAMOĞLU – Ali ALTUNTAŞ- Murat KARAMAN- Hüseyin KAÇAR – Mehmet YILDIRIM – Tahir ÖZÇELİK – Metin HARIKÇI – Cevdet ÖZDEMİR KOZaffet ÖZDEMİR KOZaffet ÖZGÜRDEMİR – Abbas ÇAKAR – Ertan GÜRCANER- Huzeyfe ATICI- Emir YÜCEL- Hayrettin ŞAŞMAZ-Mustafa BAYRAK-Hasan ÇAKMAK-Dilan KAYA-İlker TURAK-Burcu ŞEN/SABAH

Yoruma kapalı.