7. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri başlıyor

6 senedir İslâmî ilimlerin temel kaynaklarını ve bu kaynakların Türkiye ve İstanbul merkezli bir organizasyonla tek çatı altında toplanmasını hedefleyen etkinlik, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Halidi Maarif Derneği ve Haşimi Yayınevi ortaklığında organize ediliyor. İslâm dünyasının günümüzde en oldukça gerekseme duyduğu ilmî ve kültürel köprüler kurulmasına, oldukça yönlü etkileşim ve yazışma sağlanmasına vesile olmak suretiyle kurgulanan etkinlik, kitapların ve ilgililerinin buluşmuş olduğu bir şölene dönüşüyor.

Geçmiş yıllarda 50’nin üstünde İslâm ülkesinden 600’ün üstünde ilim adamını, birçok yayınevini devletimizde bir araya getiren Kültür Günleri; bu yıl da yurt dışından ve yurt içinden birçok ilim adamının katılımıyla düzenlenecek bilimsel toplantı, seminer, açık oturum, dinleti, fuar ve sergi şeklinde faaliyetleri içeriyor.

7. Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin ana teması, “2022 Süleyman Çelebi Yılı” ile uyumlu olarak “Muhabbete Vesile Mevlîd-i Şerîf” başlığıyla belirlendi. Böylece cenk, salgın, ruhi bunalım ve krizlerle boğuşan insanlığa Mevlid-i Şerif’in tanıtılmasının, dolayısıyla Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) yaşamının ve güzel ahlâkının geniş kitlelere oldukça yönlü anlatılmasının bir gönül ferahlığı vesilesi olması umuluyor.

Beş günlük etkinlik takvimi süresince “Muhabbete Vesile Mevlîd-i Şerîf” ana teması çevresinde söyleşi ve etkinlikler gerçekleştirilecek, bunun yanında “Uluslararası Tarihten Günümüze Mevlîd-i Şerîf Sempozyumu” düzenlenecek. Etkinliklerin simultane tercümeyle Arapça ve Türkçe olarak çevrileceği Kitap ve Kültür Günleri’nde ana tema çerçevesinde “Salavât’a Çağrı Hüsnü Hat Sergisi” de ilgililere sunulacak.

Yoruma kapalı.