7. günde, mucize üstüne mucize

Kahramanmaraş’ta 9 saat aralıklarla meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden 7 gün geçti. Depremin enkazı altında kalanlar için kritik zaman olan 72 saatin üzerinden de bir o kadar zaman geçti. Ancak buna rağmen bölgeden mucizelerle ifade edilen kurtuluş hikayeleri gelmeye devam ediyor. Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adıyaman’da yıkılan binaların enkazında 7 gün boyunca 7 gün hayatta kalan aralarında çocukların da olduğu onlarca kişi dün bölgede yoğun çalışma yürüten arama kurtarma ekiplerinin mücadelesiyle kurtarıldı. Bu yayınlar, binlerce binanın enkaza dönüştüğü, binlerce canın hayatını kaybettiği depremin acısını hafifletti, umuda umut verdi. İşte o kurtuluş hikayelerinden bazıları:

enkazda KURAN IŞIK HAYATA EL VER SALLAMAK
Kahramanmaraş depreminden 140 saat sonra inanılmaz bir salınım daha gerçekleşti. Ekipler, 10 saatlik yoğun çalışmanın ardından 27 yaşındaki Muhammed’i görevinden çıkardı. Enkaz altında Kuran okuyup kurtarıcılara “iyiyim” diyen Muhammed, dışarı çıkarıldığında selam verip tekbir getirdi. Kurtarma ekipleri de tekbir getirerek bu sevince ortak oldu. Ayrıca 7 yaşındaki bir erkek çocuk da kentte 138 saat sonra Kırgız ekibi tarafından kurtarıldı. Dulkadiroğlu Mahallesi’nde 19’uncu saatte anne babası kurtarılan 9 yaşındaki kız çocuğu, 135 saat sonra kurtarıldı.

163 VE 165 SAAT SONRA HAYATA GERİ DÖN
44 yaşındaki Naime Şakar, Adıyaman depreminden 165 saat sonra enkazdan kurtarıldı. Hatay’da 50 yaşındaki Güler Ağrıtmış depremin 162. saatinde enkazdan çıkarıldı. Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde 62 yaşındaki Nazife Yılmaz ile Hatay’da 7 yaşındaki Mustafa 163. saatte kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

EPİLEPSİ HASTA MUSTAFA DÖKÜMLERDEN İSTENEN TURŞU
Antakya’da enkazda inceleme yapan kurtarma ekipleri, 6 katlı Mutlular apartmanının enkazında yaşam belirtileri tespit etti. Çeşitli arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Romanya’dan gelen askeri personel ve ekiplerin de desteklediği çalışmalarda enkaz altında bulunan ve epilepsi teşhisi konan Mustafa Sarıgül (35) ile temasa geçildi. 5 saatlik çalışma boyunca takımlara şarkı söyleyen Sarıgül, lahana turşusunu çok sevdiğini söyledi. Kendisine yetişen görevliye, “Arkada 3 tane turşu kavanozu var, onları çıkarıp ye” dedi. Sarıgül 149 saat sonra kurtarıldı. Turşu molozda kaldı.

‘ÇOK KİRLİYİM, ONU BANYOYA GÖTÜRÜN’
Antakya Yumak ilçesinde ekiplerin “Biri var” çağrısına yanıt veren 11 yaşındaki Cudi ve anneannesi 147 saat sonra kurtarıldı. Ekiplere “Sayıyorum. 7 gündür depresyondayız. Çok pislendim, beni hamama götürün” diyen Cudi, ambulansla götürülürken de, “Gelir misiniz?” diye sordu. bana biraz su ver?”

MELTEM ÖĞRETMEN İLK İSTEK ÇAY OLDU
Antakya’daki 8 katlı Alya Uçar apartmanının enkazından ses geldikten 142 saat sonra Kocaeli itfaiye ve madencileri tarafından kurtarılan 32 yaşındaki Meltem öğretmenin ilk isteği 2 demlik çay oldu.

Mucize HAMZA BEBEKMucize
ANTakya’da bir enkazda ağlama sesi duyan ekipler, 7 aylık Hamza’yı 140 saat sonra kurtardı. Antakya’da 57 yaşındaki Mehmet Sözer ile Makbule isimli kadın 142 saat sonra kurtarıldı. Antakya Cebrail ilçesinde enkazdan gelen sesler üzerine koridor açan ekipler, hamile kadın ile 3 yaşındaki kızını 137 saat sonra kurtardı.

156 SAAT SONRA YAŞAMAYA MERHABA
HATAY’ın Defne ilçesindeki Sümer apartmanının enkaz halindeki sesini duyan ekipler, arama kurtarma çalışması başlattı. Enkaz altında yaşam koridoru oluşturan ekipler, Tolga Fakıoğlu’nu 156 saat sonra canlı olarak çıkardı. Kentte çöken 6 katlı binanın enkazı arasında kalan 55 yaşındaki Malik isimli vatandaş, Kayseri 1’inci Komando Tugayı ve Çin’den gelen arama kurtarma ekipleri tarafından 156 saat sonra kurtarıldı.

SU AMCA İSTİYORUM’
Adıyaman’da Narlıkuyu mevkiindeki 8 katlı A binasında arama yapan ekipler, “Sesimi duyan var mı? Mümkünse 3 kez vurun” diye bağırdı. Sandalyenin oluşturduğu bel üçgeninde duran 8 yaşındaki Hacı Ahmet Eyici, 3 el darbesiyle ayağına vurdu. Ekipler, 152 saat sonra Hacı Ahmet’i kurtardı. Hacı Ahmet’in ilk sözü “Amca su istiyorum” oldu. Enkaz altında küçük olanın anne babası ve ağabeyinin de olduğu belirtildi.

KÜÇÜK EYLÜLDEN İTİBAREN AÇTIĞI UYGULAMAYA ‘YOK TOKUM yedim’ DEMİŞTİ
FURKAN apartmanının enkazından gelen sesin ihbarı üzerine İl Jandarma Komutanlığı ekipleri hararet tespiti yaptı. Ekipler, 10 yaşındaki Eylül Kılıç’ı 147 saat sonra enkazdan uzun uğraşlar sonucu çıkardı.

‘ŞİŞE İLE SU GETİRİN’
Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde Zeytinburnu ve Kaş Belediyelerinden arama kurtarma ekipleri ve Soma’dan gelen madencilerden oluşan ekipler, Yunus Kaya Apartmanı’nın enkazından 8 yaşındaki Semih Ege İnce’yi 155 saat sonra kurtardı. 9 yaşındaki Semih İnce, arama kurtarma ekiplerinin “Ne istiyorsunuz” sorusuna, “Bana bir damacana su getirin, çok susadım” yanıtını verdi.

‘Her zaman umut vardır’
HATAY Konak apartmanında meydana gelen deprem enkazında 5 yaşındaki kız çocuğu Kütahya itfaiye ekiplerince yürütülen arama kurtarma çalışmalarında sağ olarak kurtarıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocuğun kurtarıldığına ilişkin görüntüleri “150’nci saat müjdesi. Ekipler tarafından yeni kurtarıldı. Her zaman umut var” notuyla paylaştı. Antakya İlçesi’nde 29 yaşındaki Rabia Kalçın enkazdan 151 saat sonra kurtarıldı.

JÖH EKİBİ İKİ KARDEŞİ KURTARDI
Adıyaman’ın Alitaşı İlçesi 2147 Sokak’ta bulunan Mercan Apartmanı’ndan enkaz gürültüsünün duyulması üzerine BİTLİS (JÖH) Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı ekipleri olaya müdahale etti. Yapılan çalışmalar sonucunda Rabia Kırmızı (30) ve Elif Kırmızı (26) isimli iki kız kardeş birleşti. Rahibeler depremden 152 saat sonra enkazdan çıkarıldı.

‘ŞİŞE İLE SU GETİRİN’
Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde Zeytinburnu ve Kaş Belediyelerinden arama kurtarma ekipleri ve Soma’dan gelen madencilerden oluşan ekipler, Yunus Kaya Apartmanı’nın enkazından 8 yaşındaki Semih Ege İnce’yi 155 saat sonra kurtardı. 9 yaşındaki Semih İnce, arama kurtarma ekiplerinin “Ne istiyorsunuz” sorusuna, “Bana bir şişe su getirin, çok susadım” yanıtını verdi.

Ziya RAMOĞLU – Murat KARAMAN – Mehmet BONCUK – Cevdet ÖZDEMİR – Saffet AZAK – Metih HARIKÇI – Furkan DERESİ – Tahir ÖZÇELİK – Abbas ÇAKAR / SABAH

Yoruma kapalı.