6’lı masanın ‘kukla cumhurbaşkanı’ planı! Davutoğlu canlı yayında ‘kriz’ pazarlığını yineledi

6’lı masanın ufak ortağı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu masanın Türkiye’yi yönetmeyi organize ettiği sistem ile ilgili katılmış olduğu bir canlı gösterim programında yeni açıklamalarda bulunmuş oldu.

Davutoğlu, 6’lı masanın 10. toplantısının peşinden yapmış olduğu bir konuşmada, “Cumhurbaşkanı içeriden ya da dışarıdan olsun, genel başkanlar direkt karar süreçleri içinde imza yetkisine haiz olarak bulunacaklar. Genel başkanlar her stratejik kararda imza yetkisine haiz olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu’nun önerisine toplumsal medyada ‘Kukla Cumhurbaşkanı’ benzetmesi yapılırken hem hukukçular hem siyasetçiler hem de vatandaşlar sisteme yoğun tepki göstermişti.

“GENEL BAŞKANLAR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAKLAR”

Ahmet Davutoğlu, bugün katılmış olduğu bir programda sistem önerisini yineleyerek seçilecek Cumhurbaşkanının tek başına karar veremeyeceğini beyan etti. Davutoğlu, “Biz ortalama birkaç görüşmede şu temel sorunla ilgilendik; acaba genel başkanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olsun mu diye uzun istişareler yaptık. Genel başkanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklar.” sözlerini kullandı.

“KABİNEDE OLACAĞIZ”

Davutoğlu, “Biz sorumluluğu paylaşmak adına kabinede olacağız. Cumhurbaşkanı seçip, bütünüyle onu kamuoyunun karşısına muhatap kılıp, kendimiz kenara çekilmeyeceğiz. Yetki sahibi olunca mesuliyet sahibi de olunur. Ilkin Cumhurbaşkanı olacak arkasında 6 tane ya da 5 tane Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Halk bilecek ki, 5 ya da 6 genel başkan onun yanında.” dedi.

6’LI MASADAN ‘KRİZ’ VAADİ

Ahmet Davutoğlu, seçtikleri Cumhurbaşkanının ‘Ben sizin lafınızı dinlemiyorum’ söylediği süre kriz çıkacağını söylemiş oldu. Davutoğlu, seçtikleri Cumhurbaşkanının masanın mutabakatlarına uyması icap ettiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Meclis desteğini kaybeder ve ülke tekrardan seçime gitmek zorunda kalır” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, 6’lı masada olan partilerin hepsinin minimum bir bakanlık ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı alacağını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.