6’lı koalisyon krizi! ‘Uzlaştık’ dedile ayrı telden çaldılar

6’lı koalisyon, Saadet partisi genel merkezinde toplandı. Bir yıl içinde 12’nci toplantısını yapan koalisyon, adayı belirlemek için 5,5 saat toplandı. Altıncı Koalisyon, her zamanki gibi toplantının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada adayın 6 Mart’ta açıklanacağı söylenerek aday konusunda ortak bir anlayışa varıldı.

“ADAYLAR HAKKINDA ORTAK BİR MUTABAKATA ULAŞTIK”

Açıklamada, “Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin liderleri olarak 28’inci milletvekilliği ve 13’üncü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş sürecinin yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaştık.” ifadeler kullanıldı

CHP KUTLAMA YAPTI

Ortak açıklamanın ardından CHP’li milletvekilleri, üyeler ve meclis üyeleri adeta zafer çığlıkları attı. Eren Erdem ve Barış Yarkadaş gibi isimler Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kutlayarak, başarılar diledi.

‘AKŞENER İKNA OLDU, KILIÇDAROĞLU ADAYLARININ HABERİNİN CHP YANLIŞI MEDYADA YAPILDI

CHP’nin finanse ettiği Halk TV ve Tele 1 kanallarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun masanın ortak adayı olduğu iddia edildi. Masaya başka aday getirilmediği iddia edilirken, Akşener’in dayanamayıp ikna olduğu bildirildi.

https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2023/03/02/6li-coalition-krizi-uzlastik-dedile-ayri-telden-caldilar-1677786582708.jpg

İYİ TATİLLER ÖNCE BEKLEYİN SONRA PATLAYIN

İYİ Parti kanadı, koalisyon toplantısının ardından bir süre sessiz kaldı. Bundan sonra ara sıra paylaşımlar yapılmaya başlandı. İYİ Parti yetkilileri, “Akşener İkna” ve “Kılıçdaroğlu Masa Adayı” haberlerine dayanamadı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, “Biz bu kutlu yola çıktığımızda sadece milletimize söz verdik ve güvendik. Milletimizi kesinlikle yanıltmayacağız. Milletimiz ne derse desin.” Kılıçdaroğlu’na dinlenme dedi.

“ÜLKE 5’TEN BÜYÜK”

Dikbayır da “Millet 5’ten büyüktür” diyerek koalisyonun dağılabileceğinin sinyallerini verdi. Dikbayır daha sonra bu paylaşımı sildi.

“SANA EPOLETLERİ ÇIKARIN DEDİK”

İYİ Parti’den Yasin Öztürk, Kılıçdaroğlu’na “Apoletlerinizi çıkarın dedik…” diyerek sert çıkıştı.

HEPSİ AYRI BİR İPLİK ÇALIR

Her koalisyon üyesi ayrı bir dizide oynadı. İYİ Parti üyesi Erhan Usta, “Ortak mutabakata vardık” başlıklı yazının ardından, “Aday üzerinde uzlaşı olsa Pazartesi günü beklenmezdi, hemen açıklanırdı” dedi. dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş sürecinin yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaştık. Başta konuğumuz Sayın Temel Karamollaoğlu olmak üzere emeği geçen tüm başkanlara teşekkür ediyorum. bu süreci ilk günden bugüne kadar büyük bir emekle yürüttü.” . Yine CHP’li Muharrem Erkek, “Biraz daha sabır istiyoruz” diyerek, adayın Pazartesi günü açıklanmayabileceğini, seçim tarihi netleştiğinde açıklanacağını vurguladı.

AKŞENER’İN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, A-Takım ve il başkanlarıyla olağanüstü toplantı yapma kararı aldı. Toplantı saat 14.30’da başladı. Akşener genel merkeze girerken “Milletin ümidi Meral Akşener” sloganları dikkat çekti. Neden, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır da “Millet ne derse millet 5’ten büyüktür” diyerek Kılıçdaroğlu ismini kabul etmediğinin sinyallerini verdi. İYİ Parti toplantısı öncesi atılan sloganlar da Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığının tedirginlik yarattığını gösterdi.

KOALİSYON YILLARINI UNUTMAYIN

6 genel başkanın ortak kararlarıyla sembolik bir cumhurbaşkanı seçip Türkiye’yi yönetme sözü veren 6’lı koalisyon, ortak bildiride bile anlaşamadı. Her genel başkanının imzaladığı açıklamaya rağmen CHP’liler İYİ Partililerden farklı açıklamalarda bulundu. En basit soruda bile onlarca farklı açıklama koalisyon yıllarını hatırlattı. 6 genel başkanın adaylık sürecini bile kaos olmadan yürütemediği görüldü. Sosyal medyada binlerce kişi, “Bu kaotik ortamda ülkeyi nasıl yönetecekler!” Tepkisini benzer ifadelerle dile getirdi.

AKLA SÜLEYMAN DEMİREL’İN SÖZÜ GELİYOR: KOALİSYON BİR DEMETTİR.

Merhum Cumhurbaşkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, koalisyon yıllarının zorluklarına dikkat çekerken şaşırtıcı bir ifade kullandı. Demirel, “Koalisyon çatallı bir yığındır, yere batmaz” dedi. Altıncı koalisyon toplantısının ardından yaşanan kaotik saatler, akıllara Demirel’in sözlerini getirdi. Koalisyon lideri olan Demirel, mecbur olduğu için koalisyon kurduğunu söyleyerek, karar vermenin çok zor olduğunu vurguladı.

Yoruma kapalı.