5G’ye geçiş için yol haritası oluşturuluyor

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu yaptığı açıklamada, ülke iletişim ağlarında 5G teknolojisinin başlatılması için Bakanlık ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından büyük çalışmaların yürütüldüğünü, operatörler ve ilgili teknoloji şirketleriyle yakın çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Yerli ürün kullanımının yanı sıra 5G ve ötesi için kritik bileşenlerin millileştirilmesinin de öncelikleri olduğunu kaydeden Uraloğlu, “Bu kapsamda 4.5G üssü istasyon geliştirme projesi olan ULAK projemiz bir ülkemizin yüksek teknolojili ürün geliştirme çalışmalarında önemli bir adımdır.ULAK projesine özel olarak birçok çalışma yapılmış ve bu projeye başlangıcından bu yana Bakanlığımız ve BTK tarafından gerekli destekler verilmiş ve verilmeye devam etmektedir. ULAK projesinin geliştirme sürecine de önemli katkılarda bulundu. Bu noktada ULAK 4.5G baz istasyonlarımız yaklaşık 2.447 sahada aktif olarak faaliyet gösteriyor” dedi.

Uraloğlu, bakanlık ve BTK koordinasyonunda, ülkenin mühendislik gücü ve el emeğinin 5G şebekesinin hemen hemen tüm yazılım ve donanım bileşenlerine dahil edilmesi için yürütülen çalışmaların TÜBİTAK gibi ilgili kurumlar tarafından desteklendiğini vurguladı.


ENDÜSTRİYEL ALANLAR 5G KAPSAMINDA OLACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından 5G teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen firmaları desteklemek amacıyla başlatılan projenin son değerlendirmelerinin yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu:
“2024 yılında projeyi kısa sürede tamamlayarak 5G geçiş planını kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz. 5G yol haritasındaki önceliğimiz yerli ve yerli ürün kullanımı olacak. Bu nedenle 2024’ün daha sağlıklı geçmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 5G altyapımızın kritik ağ unsurları, BTK tanımlı “milli haberleşme ürünleridir. 5G’de kullanılabilecek frekansların, sektörümüzün ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre kullanıma açılmasını sağlayacağız.” 3G ve 4.5G’deki nüfus kapsama zorunluluğundan farklı olarak öncelikle mevcut tüm frekansların sektöre açılması değil, kamu kaynağı olan frekansın doğru zamanda ve ihtiyaca cevap verecek şekilde devredilmesi planlanıyor. olarak, endüstriyel alanların kapsama alanını belirli bir oranda zorunlu hale getirmeyi planlıyoruz. Elektronik haberleşme sektöründe baz istasyonlarının kurulumu ve planlanması özel uzmanlık gerektirdiğinden, endüstriyel alanların 5G’deki ihtiyaçları mobil operatörlerimiz tarafından karşılanacaktır.”

5G TEKNOLOJİLERİ MOBİL OPERATÖRLER ÜZERİNDE TEST EDİLİYOR
Bakanlığın AA muhabirinden edindiği bilgiye göre, 5G teknolojileri Türkiye’de ağırlıklı olarak mobil operatörler tarafından test ediliyor.

Şu anda bir cep telefonu operatörü ve bir ev aleti üreticisi, ülkenin mevcut 4.5G ağı üzerinde bir fabrika otomasyon projesi üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında fabrika içerisinde hareket eden nesnelerin kamera ile anlık izlenmesi, sayılması, üretimde kullanılan sacın kalınlığının belirlenmesi, sacda çizik olup olmadığı, ve bugün 4.5G ile başlayan ve gelecekte 5G’yi geride bırakan arıza tespiti.

Uluslararası bir proje olan ve Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen bir proje kapsamında, Yunanistan’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Yunanistan’a geçecek tır ve ulaşım araçlarında otonom sürüş testleri yapılıyor.


MİLLİ ÜRETİM EKOSİSTEMİ GELİŞİYOR
BTK, elektronik haberleşme sektöründe Ar-Ge çalışmalarını geliştirmek, KOBİ’lerin pazar paylarını artırmak, milli üretim ekosistemini desteklemek ve yerli ürün kullanımını teşvik etmek amacıyla işletmecilere bazı yükümlülükler getirdi.

Sektörün mobil operatörlerinin 4.5G şebeke altyapısında kullanılan ürünlerin yerli üretim oranı 2021 yılında %33 civarında gerçekleşirken, bilgi teknolojileri sektörünün yazılım ve hizmetler alt sektörlerinde milli üretim payı %75’e ulaştı. Bu oranların yükseltilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Öte yandan iç pazarın büyüklüğüne bakacak olursak, 4.5G yetkilendirmesi kapsamında operatörler tarafından yıllık yaklaşık 2 milyar liralık donanım ve yazılım yatırımının yapıldığı ve bu rakamın 5G ile daha da artacağı tahmin ediliyor.

Ulusal haberleşme ürün tanımına uygun olarak geliştirilen ürünlerden belirli ürünlerin 5G şebekelerinde kullanımına yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Yoruma kapalı.