58 milyar metreküplük doğal gaz müjdesi böyle geldi

Türkiye, senenin sonuna doğru Karadeniz’de 58 milyar metreküpü gören yeni doğal gaz keşfi ile Türkiye Yüzyılı’na süratli bir giriş yapmış oldu. Bartın ile Zonguldak kıyı hattından 170 kilometre açıkta bulunan ve Sakarya gaz sahası içinde meydana getirilen yeni doğal gaz keşfi bilgileri ile de söz ettirecek. Keşfin hikayesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 28 Ekim’de kamuoyu ile paylaşılan Türkiye Yüzyılı Vizyonu toplantısı ile başlıyor.

SONDAJ BU SÖZLERLE BAŞLADI

Yeni Şafak’ın haberine bakılırsa, Türkiye’nin geleceğine ilişkin vizyon çizilen lansmanla aynı dakikalarda Fatih sondaj gemisi Çaycuma-1 kuyusuna demir atıyor. Sondajda “Yeni bulgu hedefleriyle birlikte Çaycuma-1 kuyusundayız” sözleriyle start alıyor. İki ay devam eden ve Karadeniz’de 3 bin 23 metreye inilen sondajın her metresi ayrı bir coşku olarak geride bırakıldı. Her metre sondajla elde edilmiş veriler titiz bir incelemeden geçiriliyor. Delme işleminde kasımın ikinci haftasında mutlu sona ilişkin ilk emareler belli olmaya başlıyor.

NUMUNELER TESTTEN GEÇTİ

Derine indikçe yeni keşfin işaretleri alınan numunelerde görülmeye başladı. Yanlış bir heyecana yol açmamak için alınan numuneler ilkin Türkiye’de kapsamlı bir kontrol sürecinden geçirildi. Keşfin sağlama alınması için bununla yetinilmeyerek yurt dışı laboratuvarlarla da çalışıldı. Türkiye yapmış olduğu araştırma raporları dahil olmak suretiyle kuyudan alınan numuneleri ikinci ve üçüncü bir gözün de görmesi için internasyonal firmalara gönderdi. Bu firmaların yapmış olduğu değerlendirmeler de Türkiye’de meydana getirilen çalışmalarla örtüştü. Takvimler aralık ortasını gösterdiğinde net 58 milyar metreküplük yeni doğal gaz rezervi netleştirildi.

İLK MÜJDE ERDOĞAN’A

Keşfin netleştirilmesiyle beraber ilk müjde Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildi. İki ayı gören emek harcama süreci, elde edilmiş veriler ve kontrol neticeleri anlatılarak müjde Erdoğan’la paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da almış olduğu detayları ilkin Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleriyle arkasından da hafta başlangıcında Millete Sesleniş konuşmasıyla vatandaşlara duyurdu.

33 YILLIK GAZ GARANTİ

Karadeniz’de son keşifle beraber Türkiye çıkaracağı gaz rezervini toplamda 710 milyar metreküpe yükseltti. Karadeniz gazı mart ayının sonlarında ulusal şebekeye bağlanarak konutlarda ilk kullanıma sunulacak. İzleyen yıllarda ise üretimi pik meydana getirecek. Hesaplamalara bakılırsa Karadeniz’de keşfedilen gaz toplamda 33 yıl süresince konutların kullanımına kafi.

10’U ÜRETİM 3’Ü KEŞİF KUYUSU

Sakarya gaz sahasında üretimde toplam 10 tane kuyu bulunuyor. Bunların yanı sıra Amasra-1, Tuna-1 ve Çaycuma-1 olmak suretiyle üç tane de bulgu kuyusu yer ediniyor. Bu kuyulardan çıkan gazlar 2 bin 200 metre denizin altında oluşturulan enerji üssüne sonrasında da Filyos’ta inşaatı tamamlanmak suretiyle olan işleme tesisine ulaşacak.

TESTİN ‘REFERANS’ MERKEZİ

Sakarya sahasından çıkan gazların değerlendirme çalışmasını DeMac adı altında bir şirket yapıyor. 100’den fazla ülkede etkinlik gösteren firmanın alanında en yetkin olduğu belirtiliyor. Bu şirkete gazın değerlendirmesi ise, Türkiye elindeki raporları ve numuneleri sunuyor. Ondan sonra meydana getirilen araştırma kapsamında gazın kıymeti ortaya çıkıyor.

Yoruma kapalı.