5-11 Aralık Dezenformasyon Bülteni yayımladı! İşte haftanın yalan haberleri

Bültende, “Aile Bakanlığı 2 senedir neredeydi? 6 yaşlarında istismar edilen hanıma haiz çıkmadı”, “Bayraktar TB2’nin parçaları dışarıdan alınıp Türkiye’de birleştiriliyor”, “Üstünde bazı yazılar bulunan mühimmatın TSK’ye ilişik olduğu” iddialarını içeren çeşitli başlıklardaki haberlere yer verildi.

Bazı siyasiler tarafınca dillendirilen ve basın gösterim organlarında habere mevzu olan, “Aile Bakanlığı 2 senedir neredeydi? 6 yaşlarında istismar edilen hanıma haiz çıkmadı” başlıklı iddianın gerçek dışı olduğu belirtilen bültende, şu ifadelere yer verildi:

“Mağdur, 4 Aralık 2020’de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının Sertlik Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ilk kabul birimine alınmıştır. 8 Aralık 2020’de de hanım konuk evine yerleştirilmiştir. Hemen hemen iddianame hazırlanmadan Aile Bakanlığı tarafınca korumaya alınan mağdurun barınma ve eğitim de dahil olmak suretiyle tüm gereksinimleri karşılanmıştır. Ek olarak mağdurun evladı için eğitim imkanları seferber edilmiş, kendisi de mesleki eğitim kurslarına gönderilmiş ve İngilizce dil eğitimi almıştır. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla oluşturulan davaya da müdahil olmuştur.”

Vakası Türkiye’nin gündemine taşıyan gazeteciler Timur Soykan ve Murat Ağırel’in, katıldıkları bir tv programında Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının ilk günden beri mağdurun yanında bulunduğunu açıkladıklarına yer verilen bültende, “‘Devletimiz mağdurla ilgileniyor, koruması altında. Oldukça iyi bir halde korunuyor.’ ifadelerini kullanan Soykan, Aile Bakanlığını kutlama etmiştir. Aynı programda konuşan Ağırel de ‘İddianame yazılmadan bakanlık müdahale etmiş, barınmasını elde etmiş, çocuğa eğitim elde etmiş ve mesleki eğitim kurslarına göndermiş…’ ifadelerini kullanmıştır.” bilgisi aktarıldı.

CUMHURBAŞKANININ GÖREV VE YETKİLERİNE YÖNELİK DEZENFORMASYON

“Cumhurbaşkanı yurt dışı ziyaretine gittiğinde, ülkeyi vekaleten herhangi biri yönetebilir.” iddiasının doğru olmadığı vurgulanan bültende, Cumhurbaşkanının vazife ve yetkileri ile nitelikleri, seçimi ve öteki hususların Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 8, 101, 103, 104, 105 ve 106’ncı maddelerinde belirtildiği kaydedildi.

Anayasa’nın 106’ncı maddesine bakılırsa, Cumhurbaşkanının hastalık ve yurt dışına çıkma benzer biçimde sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması hallerinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısının Cumhurbaşkanına vekalet edeceği ve Cumhurbaşkanına ilişik yetkileri kullanacağı bilgisine yer verilen bültende, “Hukuk sistemimizdeki normlar hiyerarşisinin bir gereği olarak Anayasa’da yer edinen bir maddenin aksini gerektiren bir kararname çıkarılamaz, yürürlüğe konamaz.” ifadesi kullanıldı.

“BAYRAKTAR TB2’NİN PARÇALARI DIŞARIDAN ALINIP TÜRKİYE’DE BİRLEŞTİRİLİYOR” İDDİASI

Bir tv programında geçen, “İnsansız Hava Araçları (İHA) mevzusunda bugüne dek yapılmayan bir şey yapmadılar. Her şeyi dışarıdan alıp burada birleştiriyorlar.” iddiasının doğru olmadığı belirtilen bültende, şunlar kaydedildi:

“Operasyonel başarısı tüm dünya tarafınca kabul gören Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçlarının üreticisi Baykar, İHA alanında en büyük katma kıymet olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan ekibiyle ulusal ve örneksiz olarak geliştirmektedir. Bayraktar TB2 SİHA üretiminde kullanılan piston motoru, çek valfi, su tutucu benzer biçimde rafta hazır tedarik edilen bileşenler yüzde 1’i bile geçmezken, benzer sarf malzemelerinin dünyadaki alternatiflerine bakılırsa oldukca daha gelişmişi yerli üreticilerden tedarik edilmektedir. Tüm eleştiri aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafınca ulusal ve örneksiz olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, dünyada üstün dereceli sayılacak düzeyde yüzde 93’lük bir yerli endüstri katılımıyla üretilmektedir.”

HAKKARİ’DEKİ SİLAHLI YARALAMA OLAYINA İLİŞKİN İDDİALAR

Bültende, toplumsal medyada paylaşılan ve bazı basın gösterim organlarında yer edinen, “Hakkari MHP İl Başkanı Fatih Özbek, bir şahsı silahla yaraladı” iddiasının, bölgede huzuru bozma maksadıyla yapılmış açık bir manipülasyon olduğu bildirildi.

Kimliği belirlenen iki kişi içinde alacak verecek mevzusundan kaynaklı husumet sonucu alev ateş silahla yaralama vakasının gerçekleştiği, mevzunun şüphelisinin vakadan kısa süre sonrasında yakalanarak adli tahkikata başlanıldığı bilgisine yer verilen bültende, “Bahsi geçen vakayla MHP İl Başkanı Fatih Özbek’in bir ilgisi yoktur. Ek olarak bu vakası kasıtlı halde manipüle ederek rahatlık ve itimat ortamını bozmaya çalışan şahıslar hakkında da lüzumlu adli süreç başlatılmıştır.” bilgisi paylaşıldı.

“FETÖ’CÜ ENES KANTER’İN BM’DE TÜRKİYE ALEYHİNE KONUŞMA YAPACAĞI” İDDİASI

FETÖ’cü Enes Kanter’in New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde, Türkiye aleyhine bir konuşma yapacağı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilen bültende, Kanter’in BM’ye korsan bir halde girdiğinin tespit edilmiş olduğu vurgulandı.

Bültende, şu ifadeler yer aldı:

“BM’de yetkili Türk kaynaklardan edinilen bilgiye bakılırsa, BM giriş kayıtları çıkartılmış ve başka bir ülkenin temsilciğinde çalışan bir stajyerin Kanter’in içeri girmesini sağlamış olduğu tespit edilmiştir. Türk Dışişleri yetkilileri Kanter’i içeri alan şahsın büyükelçileriyle temasa geçmiş, bu görüşme sonucunda şahsın işine son verilmiştir. FETÖ’cü Kanter, bir yetişmen yardımıyla ziyaretçi olarak içeri girmiştir. Kanter’in BM’de konuşma yapması söz mevzusu değildir. Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini her alanda kararlılıkla sürdürmektedir.”

“ÜZERİNDE BAZI YAZILAR BULUNAN MÜHİMMATIN TSK’YE AİT OLDUĞU” İDDİASI

Dezenformasyon Bülteni’nde bazı basın gösterim organlarında yer edinen ve TBMM’ye taşınan, “Türk askeri bir roketin üstüne ‘Suriye El-Bab’tan Mahmut Efendi cemaatine slm olsun. Hizmetlerinizin devamı için’ yazdı” iddiasının doğru olmadığı vurgulandı.

İddiaya mevzu roketle ilgili iddiaların 2020’de de ortaya atılmış olduğu belirtilen bültende, fotoğraftaki mühimmatın, RPG-7 roketatarın PG-7L modeli başlığı olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunmadığı kaydedildi.

“HATAY’DA TOKİ TÜRKLERE DEĞİL, SURİYELİLERE EV VERDİ” İDDİASI

Bazı basın gösterim organlarında yer edinen, “TOKİ’den Suriyelilere ev. Hatay’da Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” iddiasının doğru olmadığı anlatılan bültende, şunlar kaydedildi:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafınca meydana gelen 250 bin Toplumsal Konut Projesi kapsamında Hatay merkezde inşa edilecek 1100 konut için 14 Eylül 2022-31 Ekim 2022 içinde 26 bin 275 müracaat alınmış olup gerçek sahibi belirleme kurası hemen hemen gerçekleşmemiştir. TOKİ tarafınca alt gelir ve orta gelir gruplarına yönelik projelerden satın ve devir almak isteyenlerde T.C. vatandaşı olma şartı ile öteki şartları yerine getiren konut alıcılarına satış yapılmakta olup başvuruda bu kriterleri karşılamayan kişilerin başvuruları iptal edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere TOKİ projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Hatay’daki 1100 Konut Projesi için ‘Hak Sahibi Belirleme Kura Çekimi’nin 2 Ocak 2023’te yapılması planlanmaktadır. Hemen hemen gerçekleşmemiş bir kuranın sonucu ile ilgili iddia, kamuoyunu manipüle etmeye yönelik dezenformasyondur.”

Yoruma kapalı.