48.500 yıldır uyuyordu! ‘Zombi virüsü’ dirildi

Internasyonal bir araştırma ekibi, şimdiye kadar canlandırılan en eski virüsü hayata geri döndürdü. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden mikrobiyolog Jean-Marie Alempic liderliğindeki yeni emek verme, Rusya’nın Sibirya eyaletindeki permafrosttan toplanan örnekleri inceledi. Bilim adamları bunlardan, “zombi virüsleri” olarak etiketledikleri 13 yeni virüsü uyandırmayı başardılar. Derin donmuş toprakta 48.500 yıldan fazla bir süre sonrasında bulaşıcı kalan bir virüs de dahil…

NADİREN RASTLANIYOR

Hemen hemen akran değerlendirmesinden geçmemiş olan emek verme, donmuş toprakta bulunan “canlı” virüslere ilişkin sınırı olan araştırma yapıldığını kaydetti. Ekip, “Bu, yanlış bir halde, bu tür olayların ender bulunduğunu ve ‘zombi virüslerinin’ halk sağlığı tehdidi olmadığını gösteriyor” diye yazdı.

Çalışmada incelenen virüsler, mikroskobik, tek hücreli bir canlı organizma olan Acanthamoeba’yı enfekte edebiliyordu.

VİRÜS YEMİ KULLANILIYOR

Araştırmacılar, Acanthamoeba’nın “virüs yemi” olarak kullanılmasının geçerli bir seçim bulunduğunu zira bunların yalnızca toprakta, tatlı ve deniz sularında değil, hem de havuzlarda, musluklarda, kanalizasyonlarda, akvaryumlarda, kanalizasyonda ve ek olarak hidroterapi banyoları, soğutma sistemleri, vantilatörler ve yoğun bakım üniteleri bunlardan birkaçıdır. Emek verme, “Virüslerinin saptanması, belirli bir ortamda başka canlı virüslerin varlığı için yararlı bir kontrol sağlayabilir” dedi.

“BU BİR DÜNYA REKORU”

Ekip, tarih öncesi amiplere bulaşan virüsleri tekrardan canlandırmanın biyolojik çekince riskinin (iklim krizi) “tamamen önlenebilir” bulunduğunu kaydetti.

New Scientist dergisine konuşan ekip üyesi ve Fransa’daki Aix-Marseille Üniversitesi araştırmacısı Jean-Michel Claverie, “48 bin 500 yaş; bu, bir dünya rekoru” dedi.

STAR GAZETESİ

Yoruma kapalı.