3 binin üzerinde Mehmetçik, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılıyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Mehmetçik, deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına da büyük katkı sağlıyor. Doğal afet yardım taburları, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş’ın Hatay, Malatya, Osmaniye ve Pazarcık ilçelerinde arama kurtarma çalışmaları için görevlendirildi.

Bunların yanı sıra Malatya’daki arama kurtarma çalışmalarına 2 bini aşkın personeliyle destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, kentte çadırlar kurmaya başladı. Arama kurtarma çalışmaları için Malatya ve Kahramanmaraş’a yetecek kadar komando gönderilirken, Mehmetçik Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa ve Diyarbakır halkına sıcak yemek, su ve yiyecek dağıtıyor.

KKTC Doğal Afet Yardım Ekibi ise Gaziantep’teki arama kurtarma çalışmalarına destek kararı aldı. AFAD’dan gelen talepler doğrultusunda bugüne kadar 3 bini aşkın Mehmetçik deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlıyor.

BAKAN AKAR KAPTANLARLA HATAY’DA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile Hatay’a geldi.

Depremden etkilenen ve 3 askerin şehit olduğu Serinyol’daki 8’inci Komando Tugay Karargahında incelemelerde bulunan Akar, son durum hakkında bilgi aldı. Ardından kriz merkezine giden Akar, kentteki arama kurtarma çalışmalarına ilişkin istihbarat aldı.

HAVA YOLU YARDIM KORİDORU SÜREKLİ AKTİF TUTULUYOR

Ayrıca Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeye arama kurtarma ekipleri göndermek için “Hava Yardım Koridoru” oluşturdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait A400M nakliye uçağı da dahil olmak üzere çok sayıda nakliye uçağı bölgeye arama kurtarma ekip ve araçlarını göndermeye başladı. 17 uçakla Gaziantep ve Adana’ya kesintisiz olarak yardım uçuşları gerçekleştiriliyor. Oluşturulan “hava kurtarma koridoruna” hava ambulans uçakları da katılıyor.

Yoruma kapalı.