26 bin 211 Mehmetçik afet bölgesinde! Bakan Akar: Deprem olduktan hemen sonra kriz merkezleri kuruldu

“GÜNDE 50 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK VEREBİLECEK KAPASİTEYE ULAŞTIK”

Hatay havalimanının kapatılmasının bölgede bazı personel ve malzeme gecikmelerine neden olduğunu belirten Akar, “Çalışmalar bittikten sonra büyük bir hızla havalimanı hizmete girdiğinde işimiz çok daha kolaylaşacak diye düşünüyorum.” dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ulaşım koridoru oluşturarak bölgenin ihtiyacını karşılamaya çalıştığını kaydeden Bakan Akar, yaralıların daha güvenli yerlere götürülmesi için sevkiyatlar yapılırken bir yandan da ihtiyaç duyulan personel ve malzemelerin bölgeden sevk edildiğini söyledi. ülke bölgeye.

İskenderun Körfezi’nden deniz kuvvetlerine ait 24 gemi ve 5 helikopterin bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Akar, şu bilgileri verdi:

“Sancaktar ve Bayraktar gemilerimizi Rol 2 hastane olarak tahsis ettik ve Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermeye başladık. Önce vatandaşlarımızın gıda ihtiyacını karşıladık.Şu ana kadar vatandaşlarımıza 700.000 adet gıda kolisi dağıtıldı.Daha sonra olaylar geliştikçe bölgede 61 sahra mutfağı ve 16 sahra fırını kurarak 502.000 adet ekmek dağıttık. Vatandaşlarımıza bu fırın ve mutfaklarla şu anda günde 50.000 kişiye sıcak yemek verme kapasitesine ulaştık ve bunu artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Mehmetçik bu arada 72 çadırkentte 19 bin çadırın kurulmasını sağladı. Ayrıca bölgedeki 17 ilçe ve 147 köye kara ve hava yoluyla ulaştırılacak malzemeler sevk edildi. Ayrıca bu ilçe ve köylerden hasta ve yaralı vatandaşların ulaşımı desteklendi. Ayrıca, akaryakıt sıkıntısı yaşamamak için depolarımız, özel depolarımız ve diğer antrepolarımızı kullanarak bugüne kadar hem kamu kurum ve kuruluşlarına hem de bölgedeki vatandaşlarımıza 655 ton akaryakıt dağıtımı gerçekleştirdik. Bu konu üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. Gerektiğinde ek destek sağlayacağız, inşallah devam ederiz.”

“BÖLGENİN TÜM ASKERİ TESİSLERİ VATANDAŞLARIN KULLANIMINA AÇIKTIR”

Vatandaşların bölgeye yaptığı yardımlarla lojistik üs ihtiyacına vurgu yapan Bakan Akar, ilgili valilikler ile gerekli koordinasyonun ardından deprem bölgesinin 8 ilinde bugüne kadar 19 lojistik üs kurulduğunu söyledi.

Bakan Akar, söz konusu lojistik üslerin yeri, personel ve araç tahsisi konusunda ilgili valilikler ve AFAD ile koordinasyon sağlanarak gerekli desteğin devam ettiğini söyledi.

“Gelen yardımların ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza en kısa sürede ulaşması için her türlü çabayı gösteriyor ve destek sağlıyoruz. Ayrıca bölgedeki tüm askeri tesislerimizi de vatandaşlarımızın kullanımına açarak acil ihtiyaçların karşılanması, bakımlarının yapılmasına destek oluyoruz.” yeni doğan ve çocukların yeme, içme, barınma, zorunlu ihtiyaçları gibi.Arkadaşlarımız bazı sağlık hizmetlerinin sağlanmasıyla da olsa vatandaşlarımızla yan yana çalışmaya devam etmektedir.Ayrıca yaz aylarında kullanılan özel eğitim merkezleri bulunmaktadır. .Buralar da vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır. Şimdiye kadar 850’den fazla vatandaşımız burada ağırlanmıştır.

Hatay özelinde baktığımızda burada sahada 5 binin üzerinde Mehmetçik var. Bunlar 18 tabur ve 6 doğal afet, arama kurtarma timinden oluşuyor. Her ikisi de kurtarma çalışmalarına katılır ve yaşam destek çalışmalarında çalışır. Güvenlik destek şubelerinde de jandarma ve polisle birlikte çalışıyorlar. Ayrıca Mehmetçik, irili ufaklı 25 çadırkentte toplam 3.500 çadırın kurulmasında faaliyet göstermiştir. Antakya’da 26 sahra mutfağı ve 3 ocak bulunmaktadır. Ulaşılan kapasite olarak günde 40 bin kişiye sıcak yemek dağıtır hale geldik.”

NATO 2.000 KİŞİLİK ÇADIR

Yurt dışından bir miktar yardım geleceğini kaydeden Akar, bu yardımın ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılması için gerekli planlamaların yapıldığını söyledi.

Gelecekteki yardımlarla ilgili bilgi veren Bakan Akar, “Bunların başında NATO tarafından planlanıp buraya gönderildiği söylenen 2 bin kişilik çadır kent. Bu çadır kent İskenderun limanına ulaştıktan sonra biz Bunları karadan ve havadan bölgeye ulaştırmak için gerekli planlamalar yapılıyor.Bu çadırkentin bir nebze de olsa ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en başından beri diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde millete ve millete hizmet ettiğini belirten Akar, “Hala ‘asker nerede’ diyen körler, sağırlar var.” Burada vurgulamak isterim. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza, silah ve meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Enkazdan canlı çıkanlar için bugün ve yarın yine sürprizler olmasını temenni ediyorum” dedi.


Yoruma kapalı.