2023 hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac kuraları ne zaman belli olacak?

Hac kuraları, başvurular devam ederken en oldukca dört gözle beklenen mevzulara arsında yerini aldı. Hac ibadeti, İslam’ın beş şartından biridir. 2023 senesinde mukaddes topraklara gitmek için ilk kez kayıt yaptıracak olan hacı adayları, başvurularını Ocak ayının 26’sına kadar e-Devlet üstünden gerçekleştirebilecekler. İlk kez kayıt yaptıracaklar ek olarak anlaşmalı bankalar vesilesiyle 250 lira ön kayıt tutarı ödeyecek. Peki 2023 hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac kuraları ne zaman belli olacak? İşte detaylar

HAC KAYITLARI DEVAM EDİYOR

Hac kuraları için ilk kez kayıt yaptıracak adaylar ve kayıtlarında güncelleme işlemi meydana getirecek olanlar, işlemlerini Ocak ayının 26’sına kadar e-devlet üstünden yapabilecekler.

HAC ÖN KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2023 senesinde hac için ilk kez kayıt yaptıracak olan yada kayıtlarında güncelleme yaptırmak isteyenlerin işlemlerini e-Devlet üstünden yapabileceğini duyurdu. Hac ön kayıtları için aşağıdaki e-Devlet bağlantısına tıklayın.

HAC ÖN KAYIT BAŞVURU EKRANI

Adayların il, adres, kontakt detayları ve konaklama türü değişikliklerini ise e-Devlet üstünden yapmaları gerekecek. Hemen sonra Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kura tarihinde adı çıkan adaylar, 2023 haccı için kati kayıt hakkı elde edecek.

2023 HAC BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Hac ve Umre Genel Müdürlüğü hac.gov.tr adresinden ve tüm il ve ilçe müftülüklerinden informasyon alınabiliyor. Hac ön Kayıt tutarı ilk kez kayı yaptıracaklar için 250 TL olarak belirlendi.

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Hac kuraları, başvuruların sona erdiği tarihten sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca belirlenen kura takvimine nazaran duyurulacak.

HAC KURALARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Hac ön kayıt işlemleri ve başvuruların tamamlanmasının arkasından belirlenecek kura tarihinde adı çıkan adaylar, 2023 haccı için kati kayıt hakkı elde edecek.

HAC ÜCRETLERİ NE KADAR?

Hac ücretleri için detaylı bilgiye Hac ve Umre Genel Müdürlüğü hac.gov.tr adresinden ve 0859 260 1313 davet merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

Averaj fiyatlar ise şu şekilde;

Hac ibadeti tutarları, Suudi Arabistan’ın resmi para birimi olan Riyal cinsinden belirleniyor. Hac tutarları her yıl şahıs başı averaj 20 bin riyal ile 40 bin riyal içinde değişim göstermektedir.

2 Kişilik Oda : 175.097 Türk Lirası

3 Kişilik Oda : 165.364 Türk Lirası

4 Kişilik Oda: 150.955 Türk Lirası

İlgili bankalara belirlenen tarihlerde vatandaşlar ön kayıt tutarı yatırılacak. “www.hac.gov.tr” adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulaması gerçekleşecek. Elektronik ortamda “http://hac.diyanet.gov.tr” web sitesine yada müftülüklere başvurup “Oda Tercihli Konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlar yapılıyor.

HAC KAYITLARI OTOMATİK YENİLENİYOR MU?

İlk kez hacca gidecekler e-Devlet üstünden başvurabilecek, geçmiş yıllarda kayıt yaptıran ve 2020 kurasına katılmış olduğu halde kati kayıt hakkı kazanamayan adayların kayıt yenileme işlemleri ise otomatik güncellenecek.

Yoruma kapalı.